Η Μπαρτσελόνα «σκούπισε» την Αλαβές και συνεχίζει «αγκαζέ» με την Ρεάλ (video)

Η Αλαβές δεν μπόρεσε να προβάλει μεγάλη αντίσταση στο «Καμπ Νου». Η Μπαρτσελόνα έκανε «περίπατο» με 5-1 και «έπιασε» και πάλι την Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τρινκάο και Μέσι, η Μπαρτσελόνα έφτασε με ευκολία στο 5-1 επί της Αλαβές μέσα στο «Καμπ Νου», πιάνοντας έτσι την Ρεάλ Μαδρίτης στους 46 βαθμούς (η «Βασίλισσα» υποδέχεται την Κυριακή τη Βαλένθια, αλλά θα έχει τότε παιχνίδι περισσότερο από τους «μπλαουγκράνα»)

Ο 22χρονος Πορτογάλος επιθετικός της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ επτά λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Μέσι, για οφσάιντ του Γκριεζμάν. Ο Αργεντινός όμως χτύπησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-0 κλείνοντας ιδανικά το ημίχρονο.

Η μείωση του σκορ από τον Ριόχα στο 57΄ δεν ανησύχησε τους «μπλαουγκράνα», που φρόντισαν όμως να απλοποιήσουν την κατάσταση σκοράροντας δύο γκολ σε ένα δίλεπτο, με τους Τρινκάο και Μέσι και πάλι, για να έρθει ο Φίρπο, στο 80’ και να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα.