“Μαγική” ντρίπλα! Όταν ο Μπερμπάτοφ… χάζεψε τον Δέλλα (VIDEO)

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Η Λεβερκούζεν είχε ταξιδέψει το 2004 στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει τη Ρόμα στη φάση των ομίλων του Champions League και ο Βούλγαρος επιθετικός είχε τεθεί αντιμέτωπος με τον νυν προπονητή της ΑΕΚ

Ο Μπερμπάτοφ προσέφερε ένα γκολ για.. όσκαρ, απέναντι στον Δέλλα, που είχε το καθήκον να τον σταματήσει.

Το παιχνίδι βρισκόταν στο 82′, ο Βούλγαρος φορ πήρε την μπάλα συρτά στη μεγάλη περιοχή των “τζιαλορόσι”, έχοντας τον Έλληνα διεθνή στόπερ κοντά του.

Με πλάτη στο τέρμα και δίχως να χάσει χρόνο, ο Μπερμπάτοφ σήκωσε την μπάλα και με νέο χτύπημα την πέρασε πάνω από το σώμα του Δέλλα.

Ακολούθως, άφησε την μπάλα να σκάσει στο έδαφος, την πέρασε πάνω από τον εξερχόμενο Κάρλο Τζότι και άνοιξε το σκορ. (το ματς έληξε 1-1 με τον Μοντέλα να σκοράρει στο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων).