Δευτέρα, 29 Απρ.

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 1-0: Άντεξε με 10 παίκτες και έκανε ακόμα ένα βήμα τίτλου

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια με 1-0 για την 24η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς χρειάστηκε να παίξει με δέκα παίκτες από το 59′, αλλά κράτησε τη νίκη και ξέφυγε με 10 βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ.

Ο Ραφίνια πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 15′, ενώ η αναμέτρηση κρίθηκε στο πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Φεράν Τόρρες έχασε πέναλτι και στο 59′ η Μπαρτσελόνα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρόναλντ Αραούχο με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ακόμα και με παίκτη παραπάνω, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική, με την Μπαρτσελόνα να κρατάει το προβάδισμα με σχετική άνεση μέχρι το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 0-0
Χετάφε- Ζιρόνα 3-2 (2′, 14′ πέν. Ουνάλ, 43′ Μαγιοράλ / 54′ Καστεγιάνος, 80′ Γκουτιέρεθ)
Αλμερία – Βιγιαρεάλ 0-2 (76′ Μορένο, 88′ Μοράλες)
Μαγιόρκα – Έλτσε 0-1 (88′ Μπογέ)
Ατλέτικο – Σεβίλλη 6-1 (23′, 26′ Ντεπάι, 53′ Γκριεζμάν, 69′ Καράσκο, 76′, 90+2′ Μοράτα / 39′ Εν Νεσιρί)
Βαγιαδολίδ – Εσπανιόλ 2-1 (25′ Σάντσεθ, 62′ Αγκουάδο / 87′ Μπρέθγουεϊτ)
Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 1-0 (15′ Ραφίνια)
05/03 19:30 Ράγιο – Αθλέτικ
05/03 22:00 Μπέτις – Ρεάλ
06/03 22:00 Οσασούνα – Θέλτα