Ναϊμέγκεν – Ουτρέχτη 2-2: Όρθια εκτός έδρας με ασίστ του Τάσου Δουβίκα

Μπορεί να μην σκόραρε στην έδρα της Ναϊμέγκεν, αλλά ο Τάσος Δουβίκας είχε σημαντική συμμετοχή στο 2-2 της Ουτρέχτης, με ασίστ στο τέρμα της ισοφάρισης.

Η Ουτρέχτη πήγε στην έδρα της Ναϊμάγκεν με στόχο να… βγάλει αντίδραση, έπειτα από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο και την ήττα στο πρωτάθλημα από τη Φόλενταμ. Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Ο Ντιμάτα (31′ και 48′) έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην οικοδέσποινα, πριν η Ουτρέχτη φέρει το ματς στα ίσα, με δυο γκολ στην επανάληψη. Ο Μπας Ντοστ πέρασε στο ματς στο 55′ και στο 63′ μείωσε σε 2-1.

Η ισοφάριση για την Ουτρέχτη ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Δουβίκας πήρε την μπάλα στα δεξιά, την κουβάλησε όσο χρειαζόταν και, την κατάλληλη στιγμή, σημάδεψε τον ξεμαρκάριστο Μπουσαΐντ, με τον Βέλγο φορ να κοντρολάρει και να πλασάρει για το 2-2.