Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 102-74: Επιβλητική νίκη στο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της Euroleague

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός “διέλυσε” με 102-74 την Μπάγερν Μονάχο στην 28η αγωνιστική Euroleague, σε μία νέα εκπληκτική… παράσταση, μπροστά στους οπαδούς του στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Όντας “καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπάγερν Μονάχου και έδειξε με επιβλητικό τρόπο την ανωτερότητά του, φθάνοντας στην 20η νίκη του στη φετινή Euroleague, όπου και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 18 πόντους και ο Τόμας Γουόκαπ με 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με φοβερή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 12-0, αφού δεν δέχθηκε καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος στο διάστημα αυτό και με 10 προσωπικούς του πόντους, οδήγησε τους Πειραιώτες στο 26-12 στο 10′.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να είναι “καταιγιστικός” από το τρίποντο και να φθάνει τα 10/15, βρίσκοντας σκορ από όλους σχεδόν τους παίκτες του. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει με δικά της τρίποντα, αλλά βρέθηκε στο -20 στο τέλους του πρώτου ημιχρόνου, με σκορ 55-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε τη… χαλάρωση των παικτών του Μπαρτζώκα και μείωσε ακόμη και σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός “ξύπνησε” γρήγορα και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Βεζένκοφ, επανέφερε τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (81-65 στο 30′).

Οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν έτσι να “κλείσουν” το ματς και συνεχίζοντας να “πυροβολούν” από μακριά, “εκτόξευσαν” ξανά τη διαφορά, με τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ να παίρνουν τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα. Το τελικό 102-74 δείχνει έτσι και την ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο ματς, έναντι της Μπάγερν Μονάχου.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 55-35, 81-65, 102-74

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ σε 11:22), Βεζένκοβ 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2 (5 φάουλ σε 13:28), Πίτερς 6 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Σίλι 3, Γουίνστον 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιφάι 11 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χάντερ 5 (1), Μπόνγκα 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάραμαζ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ομπστ 5 (1/7 τρίποντα), Τσίπσερ 5 (1), Βίμπεργκ 5 (1), Γκιλέσπι 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)