Παρασκευή, 29 Μαρ.
15oC Αθήνα

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα: Διακοπή στον αγώνα γιατί έχει Ραμαζάνι

Διακοπή ενός λεπτού υπήρξε στο ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς το Ραμαζάνι είναι σε εξέλιξη και οι Μουσουλμάνοι παίκτες των δύο ομάδων χρειάζονταν νερό και φαγητό.

Βρισκόμαστε μεσούσης της μεγαλύτερης μουσουλμανική γιορτής, που είναι το Ραμαζάνι και αυτό δεν θα μπορούσε να μην επηρεάζει και τους ποδοσφαιριστές που είναι πιστοί στη θρησκεία τους. Γι’αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Γιάννινα υπήρξε διακοπή ενός λεπτού αμέσως μόλις έδυσε ο Ήλιος, ώστε οι Μουσουλμάνοι παίκτες να φάνε κάτι και να πιούν νερό για να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους, καθώς κατά τη διάρκεια της ημέρας απαγορεύεται αυτή την περίοδο -βάση της θρησκείας τους- οποιαδήποτε λήψη νερούς και τροφής.

Όλα αυτά πάντως δέν έδειξαν να επηρεάζουν τον Ελ Αραμπί που με δύο διθκά του τέρματα συνέβαλλε στη νίκη του Ολυμπιακού με 3-1 επί των Γιαννιωτών και κατ’ επέκταση στην πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.