22oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ: Υπέκυψε στην ανωτερότητα της “αρκούδας” το “τριφύλλι” (video)

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 83-89 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague και πλέον έχει ρεκόρ 2-3 στη διοργάνωση.

Το βάθος στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας αποδείχτηκε κομβικός παράγοντας και χάρισε στους Ρώσους την 4η νίκη τους στη Euroleague, αφού επικράτησαν του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 83-89 για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Αν και το “τριφύλλι” επέστρεψε δύο φορές στο ματς, ανατρέποντας διψήφιες διαφορές, στο τέλος υπέκυψε και γνώρισε την ήττα.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 19 πόντους, αλλά στο β΄ μέρος «σιώπησε». Διψήφιοι από τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.), Ααρόν Ουάιτ (11π.) και οι Γιώργος Παπαγιάννης, Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 πόντους έκαστος. Από την ΤΣΣΚΑ που έφτασε σε μία δεύτερη διαδοχική νίκη και 4η σε σύνολο επτά αγώνων, ξεχώρισαν οι Γουίλ Κλάιμπερν (15π., 7ρ.), Νταρούν Χίλιαρντ (14π.) και Ντάνιελ Χάκετ (13π., 4ασ.). Στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 10 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Το ματς

Το “νωθρό” ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς βρήκε έτοιμη την ΤΣΣΚΑ να το εκμεταλλευτεί, αφού με “βομβαρδισμό” έξω από τα 6,75 μ. πήρε γρήγορα διαφορά 13 πόντων (5-18) στο πρώτο δεκάλεπτο αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, διακόπτοντας το… κρεσέντο του Χίλιαρντ. Οι “πράσινοι φάνηκε να ξυπνούν μετά από αυτή την εξέλιξη, με τον Νέντοβιτς να μπαίνει στην εξίσωση και μετά από αντεπίθεση διαρκείας το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ 26-26.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με επιμέρους σκορ 9-2 ξέφυγαν (26-33) στο 13′. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να «πυροβολεί» ανενόχλητη από την περιφέρεια και όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο αύξανε τη διαφορά, η οποία με νέο τρίποντο του Χίλιαρντ εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (29-46). Εκείε… επενέβη ξανά ο Νέντοβιτς και με διαδοχικούς πόντους βοήθησε το “τριφύλλι” να μειώσει σε 42-51, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε ντέρμπι. Με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός -που είχε “σφίξει και την άμυνά του- πλησίασε στο -2 (52-54), όμως σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους και με αρκετά κερδισμένα φάουλ και λύσεις από την περιφέρεια, μπόρεσαν να ξεφύγουν με διαφορά επτά πόντων (58-65) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για την ελληνική ομάδα. Επιθετικά δεν έβρισκε σκορ χάνοντας εύκολες προσπάθειες, ενώ δυσκολευόταν να εξασφαλίσει και το αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ένα κάρφωμα του Μπολομπόι να στείλει τη διαφορά στους 13 πόντους (58-71, 32′) και η ΤΣΣΚΑ ήταν πλέον το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά είχε παγιωθεί σε διψήφια νούμερα και παρά το γεγονός ότι οι “πράσινοι” δεν έπαψαν να προσπαθούν, η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους Ρώσους με 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).