14oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Ήττα με buzzer beater του Τζόουνς που «πάγωσε» το ΟΑΚΑ

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με δραματικό τρόπο από τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Euroleague, αφού ένα buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς, χάρισε τη νίκη με 92-91 στους Ισπανούς.

Γκουντάιτις και Λι χρειάστηκε να καλύψουν τις απουσίες των Παπαγιάννη και Γουόλτερς για τον Παναθηναϊκό και έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους, με 23 και 25 πόντους αντίστοιχα, αλλά ο Τζόουνς πήρε “φωτιά” στο τέλος και ο Ράντονιτς ρίσκαρε την ήττα στην τελευταία άμυνα, για να το “πληρώσει” με το τρίποντο… μαχαιριά του Αμερικανού της Βαλένθια.

Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν έτσι για μία ακόμη φορά να πάρουν τη νίκη και πλέον έχουν ρεκόρ 8-16 στη Euroleague, ενώ η ισπανική ομάδα “ανέβηκε” στο 13-11 και βρίσκεται στις θέσεις των play off.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλές επιθέσεις τον αγώνα και τα καλάθια διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει όμως από την αρχή το προβάδισμα. Λι και Γκουντάιτις οδήγησαν τους “πράσινους” στο σκοράρισμα και η ομάδα του Ράντονιτς έκλεισε με το υπέρ της 26-21 το πρώτο δεκάλεπτο, παρά την ευστοχία της Βαλένθια από το τρίποντο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να αυξήσει τη διαφορά του, εξαιτίας των κενών του στην άμυνα. Αγραβάνης και Καλαϊτζάκης έδωσαν λύσεις στο πίσω μέρος του παρκέ και ο Μπέικον βρήκε κάποια καλάθια στην επίθεση, αλλά τα μακρινά σουτ και ο Αλεξάντερ “κράτησαν” τους Ισπανούς στο 49-42 του ημιχρόνου.

Το προβάδισμα του “τριφυλλιού” δεν έμεινε όμως για πολύ, αφού με ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Βαλένθια την “εξαφάνισε” και μάλιστα πήρε και για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς, με 53-52. Ακολούθησε ένα μεγάλο ντέρμπι με συνεχόμενες εναλλαγές του σκορ και τους φιλοξενούμενους να “κλείνουν” το τρίτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα 69-68.

Όλα κρίθηκαν έτσι στην τελευταία περίοδο, με τον Λι και τον Γκουντάιτις να παραμένουν καθοριστικοί για τον Παναθηναϊκό. Ο Λιθουανός σέντερ πέτυχε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ έφθασε τους 25 πόντους και μαζί έφθασαν την ομάδα τους μία… ανάσα από τη νίκη. Ο Κρις Τζόουνς ήταν όμως ασταμάτητος στο φινάλε και με buzzer beater τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 92-91 υπέρ της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 25 (5/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη) , Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (5 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπέικον 10 (4/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1) , Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 23 (7/11 δίποντα, 9/11 βολές, 10 ριμπάουντ)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 6 (2) , Κλαβέρ 13 (3) , Πουέρτο , Πρέπελιτς 2 , Πραντίγια 9 (1) , Γουέμπ 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 24 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ράντεμπο 2 , Έβανς 3 (1) , Αλεξάντερ 16, Ριβέρο 7 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)