22oC Αθήνα

“Σφαλιάρα” για Πόρτο

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού για το Champions League, η Πόρτο “προσγειώθηκε” απότομα.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο υπέστη αναπάντεχη ήττα (3-2) από την Πάσος Φερέιρα, για την 6η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος κι έδωσε την ευκαιρία στην Μπενφίκα και την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, να αποσπασθούν περαιτέρω στην «μάχη» του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Ζαν και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 43` με τον Εουστάκιο. Οι «δράκοι» που εμφανίσθηκαν αγωνιστικά «μεταμορφωμένοι» προς το χειρότερο μετά την νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού, μείωσαν με πέναλτι του Σέρτζιο Ολιβέϊρα στο 6ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Πάσος Φερέιρα να διευρύνει το προβάδισμα της σε 3-1 με πέναλτι του Κόστα (56`), ενώ στο 78ο λεπτό, ο Οτάβιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αποβλήθηκε ο προπονητής της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεϊσάο.