Κυριακή, 5 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Μπενφίκα – ΠΑΟΚ 3-0

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε το Europa League αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Μπενφίκα στο Ντα Λουζ. Η αποβολή του Κατσουράνη στο 68′ άλλαξε όλο το ματς αφού στη συνέχεια οι Πορτογάλοι σημείωσαν και τα τρία τέρματά τους.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Ο Περέιρα σούταρε με τον Γλύκο να κάνει άλλη μία επέμβαση.

83′ Ο Νίνης στη θέση του Στοχ.

79′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξέχασαν τον Μάρκοβιτς ο οποίος έστειλε εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα.

78′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ. Ο Λίμα νίκησε τον Γλύκο.

77′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΜΠΕΝΦΙΚΑ. Ο Μαντούρο πήγε άτσαλα πάνω στη μπάλα και τη βρήκε με το χέρι.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Σίλβιο.

72′ Ο Βούκιτς στη θέση του Λούκας.

70′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΝΦΙΚΑ. Ο Γκαϊτάν με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ.

68′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΣΟΥΡΑΝΗ. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ σταμάτησε τον Λίμα στην αντεπίθεση και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Ο Κατσουράνης χειροκροτήθηκε από τους φίλους της Μπενφίκα.

67′ Σουτ του Τζούρισιτς με τον Κατσουράνη να βάζει σωστά το πόδι του.

59′ Ο Λίμα στη θέση του Καρντόσο και ο Μάρκοβιτς αντί του Σάλβιο.

Ο ΠΑΟΚ κρατάει τη μπάλα στα πόδια του και ψάχνει τρόπο να απειλήσει.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κατσουράνης έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μαντούρο δεν πρόλαβε να ακουμπήσει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

48′ Ο Αμορίμ σούταρε αλλά ο Γλύλος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Στοχ στη θέση του Ολίσε.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε παθητικό ρόλο σε όλο το πρώτο μέρος, έχει χάσει μία μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Λούκας αλλά δεν απείλησε άλλη φορά την εστία της Μπενφίκα. Αντίθετα οι Πορτογάλοι είναι συνεχώς στην επίθεση και ο Γλύκος έχει κάνει σημαντικές επεμβάσεις.

44′ Πολύ καλό σουτ του Καρντόσο, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Γλύκου.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Κίτσιου.

39′ Σουτ του Σάλβιο, ο Γλύκος μπλόκαρε.

33′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα και ακόμη μεγαλύτερη επέμβαση του Γλύκου. Ο Καρντόσο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και ο Γλύκος κατάφερε να απομακρύνει.

27′ Λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ με τον Καρντόσο να κάνει το σουτ αλλά τον Ινσαουράλντε να βάζει την κόντρα.

21′ Επικίνδυνο σουτ του Σάλβιο με τον Γλύκο να διώχνει.

20′ Η κατοχή της μπάλας ανήκει στην Μπενφίκα, με τον ΠΑΟΚ να έχει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς.

16′ Κεφαλιά του Καρντόσο πάνω από την εστία του Γλύκου.

14′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λούκας από μακριά σούταρε, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Αρτούρ αλλά ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα πρόλαβε να μπολοκάρει την τελευταία στιγμή, με τη μπάλα να είναι πάνω στη γραμμή.

10′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Μπενφίκα. Ο Καρντόσο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ , πέρασε τον Γλύκο αλλά από πολύ πλάγια δεν βρήκε εστία.

5′ Σε χαμηλό ρυθμό το ματς κάτι που μάλλον βολεύει τον ΠΑΟΚ.

Σέντρα στον αγώνα

Μπενφίκα (Χόρχε Ζέσους): Αρτούρ, Λουιζάο, Μάξι Περέιρα, Γκαράι, Σίλβιο, Ρούμπεν Αμορίμ, Τζούρισιτς (79′ Ροντρίγκο), Γκαϊτάν, Αντρέ Γκόμες, Όσκαρ Καρντόσο (59′ Λίμα), Σάλβιο (59′ Μάρκοβιτς)

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Λίνο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Ινσαουράλδε, Μαντούρο, Κάτσε, Λάζαρ, Ολίσε (46′ Στοχ, 83′ Νίνης), Λούκας (72′ Βούκιτς), Αθανασιάδης