Παρασκευή, 3 Μαΐ

Βαλένθια – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0: Την προσπέρασε μέσα στο Μεστάγια

Με κορυφαίο τον Ούγκο Ντούρο, η Βαλένθιαπάτησε” την Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-0 μέσα στο “Μεστάγια” και την προσπέρασε στη βαθμολογία της La Liga.

Με μία σαρωτική εμφάνιση, η Βαλένθια επιβλήθηκε εύκολα στο «Μεστάγια» της Ατλέτικο Μαδρίτης (3-0) και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα της στη La Liga.

Η ομάδα του Ρούμπεν Μπαράχα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της, με δύο γκολ του Ούγκο Ντούρο (5΄ και 34΄).

Οι «ροχιμπλάνκος» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Χάβι Γκέρα στο 54΄ «καθάρισε» οριστικά το ματς για τις «νυχτερίδες», που ανέβηκαν στους εννέα βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές.

Να αναφέρουμε πως ο Ντιέγκο Σιμεόνε είδε τον Τομά Λεμάρ να αποχωρεί με φορείο λίγο πριν τη λήξη του ημίχρονου, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα.