Τετάρτη, 8 Μαΐ

Ολυμπιακός… survivor! Νίκησε προβλήματα και ΠΑΟΚ

ΦΩΤΟ intime

Στάθηκε στα… πόδια του μετά την ήττα στο Περιστέρι. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τα προβλήματα να τον “γονατίσουν” και νίκησε μέσα στο ΣΕΦ τον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ με 80-59. Αποχώρησε με πόνους στη μέση ο Πρίντεζης.

Βρίσκεται σε κατάσταση… συναγερμού τις τελευταίες ημέρες, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση κόντρα στον ΠΑΟΚ, έβαλε στην άκρη τα προβλήματα που τον ταλαιπωρούν και νίκησε με 80-59, για την 24η αγωνιστική της Basket League.

Να αναφέρουμε ότι ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε μόλις με 8 επαγγελματίες παίκτες κόντρα στον ΠΑΟΚ και με δύο της εφηβικής ομάδας, ενώ δέχθηκε νέο “χτύπημα” κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού ο Γιώργος Πρίντεζης αποχώρησε με πόνους στη μέση, στα μέσα της 2ης περιόδου (του έγινε θεραπεία, φόρεσε ειδικό έμπλαστρο και στα τελευταία λεπτά του αγώνα επέστρεψε στον πάγκο, χωρίς όμως να αγωνιστεί).

Ο Νικολά Μιλουτίνοφ ήταν ξανά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και οκτώ κερδισμένα φάουλ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε πολύ καλά μέσα στο ΣΕΦ και έδειξε ικανός να κάνει τη… ζημιά στους “ερυθρόλευκους” (σ.σ. βρέθηκε στο -2 στο ημίχρονο), με τον Μιλουτίνοφ να… τραβάει τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα. Βασιζόμενη στην καλή της άμυνα και με τον Ζακ ΛεΝτέι να “μπαίνει” επιθετικά στο παιχνίδι, η ομάδα του Μπλατ επέβαλλε τον ρυθμό της και “έχτισε” μια διαφορά που την κράτησε μέχρι τέλους.

Στην 4η περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν πυρ από τα 6.75μ. και εκτόξευσαν την διαφορά στους 20π. (74-54 στο 37′), δίνοντας στην αναμέτρηση καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +24 (80-56 στο 39′) κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την 22η εντός έδρας νίκη του κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 7 (3/3 δίποντα), Βεζένκοβ 15 (3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 11 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 8 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Αγραβάνης 4, ΛεΝτέι 19 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 8 (3/8 σουτ, 1 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 8 (3/11 σουτ), Τζέφερσον 6 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 4, Μαργαρίτης 10 (1), Γκάρετ, Χάτσερ 7 (3/10 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 22/26 βολές, 44 (35 αμυντικά – 9 επιθετικά) ριμπάουντ, 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 1/4 βολές, 27 (24-3) ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη.