Πέμπτη, 2 Μαΐ

Killer Σπανούλης! “Καθάρισε” τη Γαλατά

Ο Ολυμπιακός έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και νίκησε σχετικά εύκολα τη Γαλατασαράι στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν 89-68.

Προηγήθηκαν 51-29 στο ημίχρονο, αλλά η Γαλατά αντέδρασε στο 3ο δεκάλεπτο και μείωσε σε 59-51. Σ’ αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος.

Στην τελευταία περίοδο ο Σπανούλης οκτώ σερί δικούς του πόντους (συνολικά σημείωσε 17) αύξησε το προβάδισμα της ομάδας του. Κορυφαίος της Γαλατασαράι ήταν ο Ντέι με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-29, 59-51, 89-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 17, Μάντζαρης 2, Γκριν 4, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 10, Αγραβάνης 8, Πρίντεζης 14, Τολιόπουλος 3, Παπανικολάου 6, Μπιρτς 10, Λοτζέσκι 13, Μαραγκός.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Ντέντμον 2, Σμιθ 7, Τόμπσον 5, Ντίμπλερ 3, Τάιους 6, Κορκμάζ 4, Πλάις 9, Γκιουλέρ 14, Ντέι 18, Κοκσάλ.