Δευτέρα, 6 Μαΐ

“Εκδίκηση” για Λίβερπουλ! Έριξε… τριάρα στην Άρσεναλ (video)

Βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στο Άνφιλντ από την Άρσεναλ, αλλά η Λίβερπουλ δεν… μασάει και πήρε “εκδίκηση” για την ήττα της στο Κομιούνιτι Σιλντ! Η ομάδα του Κλοπ έφερε “τούμπα” το ματς (3-1) και συνέχισε με το απόλυτο στην Premier League, μαζί με τις Λέστερ και Έβερτον.

Στο πρόσφατο Κομιούνιτι Σιλντ που τέθηκαν αντιμέτωπες ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Τώρα όμως, η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ δεν θέλησε να “πετάξει” βαθμούς στην Premier League, επικρατώντας της κυπελλούχου Άρσεναλ με 3-1 μέσα στο Άνφιλντ και κάνοντας το 3x3 στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι “κανονιέρηδες” πήραν το προβάδισμα με τον Λακαζέτ στο 25′ όταν ο Ρόμπερτσον έκανε το “τσαφ”, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο επιθετικό, που με γυριστό έκανε το 1-0.

Η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα και τρία λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μανέ πήρε το “ριμπάουντ” από την ασταθή επέμβαση του Λένο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Λονδρέζων.

Ο Ρόμπερτσον έβαλε μπροστά τη Λίβερπουλ στο 34′ “σβήνοντας” την γκάφα του στο γκολ των γηπεδούχων. Η Άρσεναλ έγινε πιο επιθετική στην επανάληψη και μάλιστα έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Λακαζέτ δεν μπόρεσε στο 59′ και στο 63′ να νικήσει τον Άλισον, σε δυο σερί τετ-α-τετ.

Τελικά, η Λίβερπουλ “σφράγισε” τη νίκη της μέσα στο “Άνφιλντ” με τον Ζότα να σκοράρει με συρτό σουτ στο 88′ και να πανηγυρίζει το παρθενικό του γκολ στους “ρεντς”. Έτσι, η ομάδα του Κλοπ έκανε το 3x3, και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τις Λέστερ και Έβερτον.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Άστον Βίλα επικράτησε εκτός έδρας της Φούλαμ με 3-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο «Κρέιβεν Κότατζ» μετά από πεντέμισι χρόνια!

Αποτελέσματα και σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Premier League

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (40′ πεν. Μοπέ, 90+5′ Μαρτς / 43′ αυτ. Ντανκ, 55′ Ράσφορντ, 90+10′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 1-2

(26′ Κουγιατέ / 10′ Κάλβερτ-Λιούιν, 40′ πεν. Ρισάρλιζον)

Γουέστ Μπρομ – Τσέλσι 3-3

(4′ 25′ Ρόμπινσον, 28′ Μπάρτλεϊ / 55′ Μάουντ, 70′ Χάντσον-Οντόι, 90+3′ Άμπραχαμ)

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 0-1