Τρίτη, 30 Απρ.

Ο Βέρντε το «κάρφωσε», η Ρόμα «γλύτωσε» στο φινάλε και πήρε τη ματσάρα (video)

ΑΠΕ

Μια… άτυπη εκδίκηση πήρε η Ρόμα από την Σπέτσια, νικώντας την με το εκπληκτικό 4-3 μέσα στο «Ολίμπικο», λίγες ημέρες μετά τη «μάχη» τους στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας (αποκλείστηκαν οι Ρωμαίοι). Ο Ντανιέλ Βέρντε έκανε το 3-3 στο 90’ (σκόραρε και σε αυτή την.. κόντρα των δυο ομάδων), λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι «λυτρώθηκαν» στις καθυστερήσεις.

Η Ρόμα… ίδρωσε τη φανέλα, αγχώθηκε, δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Σπέτσια με 4-3 στη Ρώμη, για την 19η αγωνιστική στη Serie A.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Ρωμαίους» ήταν ο Ισπανός φορ, Μπόρχα Μαγιοράλ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ.

Η Σπέτσια με γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Ντάνι Βέρντε, στο 90ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πελεγκρίνι χάρισε τη νίκη στους «τζιαλορόσι».