Τρίτη, 30 Απρ.

Euro 2020: Τραγικό λάθος της ρωσικής άμυνας που «τιμώρησε» ο Πόουλσεν – Μείωση με πέναλτι του Τζιούμπα

Η Δανία έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη που της δίνει ελπίδες πρόκρισης στη φάση των «16» του Euro 2020, αφού ο Πόουλσεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πριν ο Τζιούμπα μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 59ο λεπτό ο Πόουλσεν εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος γύρισμα και φάτσα με το τέρμα έγραψε το 2-0 για την Δανία, αλλά 10 λεπτά αργότερα ο Τζιούμπα εκτέλεσε εύστοχα – στο κέντρο της εστίας- το πέναλτι που κέρδισε ο Σομπόλεβ, από τον Βέστεργκααρντ και μείωσε σε 2-1 δίνοντας ελπίδες στους Ρώσους.