Πέμπτη, 18 Απρ.

Champions League: Στο «ρελαντί» η Λίβερπουλ με 2/2 στους «8» (video)

Η Λίβερπουλ νίκησε για δεύτερη φορά τη Λειψία με το ίδιο σκορ (2-0) και με συνολικό 4-0 προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Σε ένα ματς «καρμπόν» με το πρώτο πριν από δύο εβδομάδες -και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο λόγω πανδημίας- η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Λειψίας και «ντούμπλαρε» τις νίκες της, παίρνοντας την πρόρκιση για τα προημιτελικά του Champions League.

Οι «κόκκινοι» απειλήθηκαν ελάχιστα, με τον Όλμο να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 11′ για την Λειψία, αφού ο Άλισον τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ. Από εκεί και πέρα οι Γερμανοί εξαφανίστηκαν και η Λίβερπουλ έχασε σωρεία ευκαιριών -κυρίως με τον Σαλάχ- μέχρι ο Αιγύπτιος να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 70′ και να ανοίξει το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανέ «σφράγισε» τη νίκη πετυχαίνοντας με προβολή το 2-0. Στα τελευταία λεπτά του ματς μάλιστα αγωνίστηκε και ο Κώστας Τσιμίκας παίρνοντας τη θέση του Αλεξάντερ-Άρνολντ.