Euroleague, Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 77-73: Η υπερπροσπάθεια δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Intime.gr

Μπορεί να βρέθηκε στο -20, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν το… παράτησε στην έδρα της Μακάμπι. Παρόλα αυτά, το “τριφύλλι” δεν μπόρεσε να πετύχει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague, χάνοντας στο Τελ Αβίβ με 77-73 σε ματς για την 5η αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κακό πρόσωπο τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση για τρία δεκάλεπτα, αλλά στην τελευταία περίοδο… μεταμορφώθηκε, η Μακάμπι έχασε τον έλεγχο του ματς, δέχθηκε 33 πόντους (!), αλλά αυτό δεν ήτα αρκετό να της στερήσει την τρίτη της νίκη στη φετινή Euroleague (3-2) και να ρίξει το “τριφύλλι” στο 1-4.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οι Μέικον (17 πόντοι), Γουάιτ (14 πόντοι), ανέβηκαν στο φινάλε οι Παπαπέτρου (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νέντοβιτς (13 πόντοι, 4 ασίστ).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και κορυφαίος της Μακάμπι ο Νάναλι με 18 πόντους. Καλή αλλά και λίγο… άστοχη εμφάνιση από τον Γουίλμπεκιν 16 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Σημαντικούς πόντους πέτυχε στην 4η περίοδο ο Γουίλιαμς 11 (2).

Να αναφέρουμε ότι ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του… διαβολοβδομάδα στη Euroleague υποδεχόμενος Αναντολού Εφές (27/10) και Βιλερμπάν (29/10).

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στην αρχή του ματς να περάσει την μπάλα στο.. ζωγραφιστό, φορτώνοντας την Μακάμπι γρήγορα με 3 φάουλ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 3-0, οι δυο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά το “τριφύλλι” πέρασε μπροστά (3-7) με διαδοχικούς πόντους του Παπαπέτρου. Οι γηπεδούχοι έμειναν περίπου 4 λεπτά χωρίς να σκοράρουν, αλλά το ματς πήρε καλό ρυθμό, τους… τράβηξε, έφτασαν στο 9-9 με τις βολές του Νάναλι και πέρασαν μπροστά και πάλι (11-9) με τον Ρέινολντς.

Ο Γιόγκι Φερέλ μπήκε στο ματς και είχε πολύ γρήγορα δυο ασίστ, αλλά ο Νάναλι μπήκε στο ματς και πέτυχε 8 συνολικά πόντους στην πρώτη περίοδο. Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε το “σβήσιμο” του “τριφυλλιού” στο τελευταίο δίλεπτο και έφτασε στο 19-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νάναλι συνέχισε το… χαβά ου και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενος τη διαφορά ύψους στις μάχες του με τον Νέντοβιτς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν δυο φορές τη διαφορά στο + 12 (χωρίς τη βοήθεια του άστοχου Γουίλμπεκιν), με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει λύσεις στην άμυνα του, αφού στην επίθεση οι ατομικές προσπάθειες των παικτών δεν είχαν επιτυχία (μόνο στα ριμπάουντ πήγε καλά). Το σουτ του Παπαπέτρου ήταν το τελευταίο εύστοχο της δεύτερης περιόδους και διαμόρφωσε το 33-23 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δυσκολία στο σκοράρισμα στην αρχή της τρίτης περίοδο, με την Μακάμπι να παίζει καλή άμυνα και να φτάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +17, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις και από άλλους παίκτες. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη σκόραρε μετά από αρκετά λεπτά, με σερί πόντων του Γουάιτ. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν κάποια τρίποντα, αλλά δεν έπαψαν να έχουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 15 πόντους (ο Γουάιτ έκανε το 55-40 του δεκαλέπτου).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά, αλλά η Μακάμπι είχε… πολλούς τρόπους να απαντήσει και να μεγαλώσει τη διαφορά στο +20 (64-44). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε τελικά ένα σερί 12-0 και έφτασε στο 64-56. Το “τριφύλλι” έδειξε να έχει “σφυγμό” και μείωσε σε 66-59, παρά τους πόντους του Γουίλιαμς.

Οι “πράσινοι” έδωσαν τα… πάντα στην άμυνα, πρέσαραν στην περιφέρεια, αλλά το τρίποντο του Γουίλμπεκιν ήρθε σαν μαχαιριά για το 71-60. Ο Νέντοβιτς απάντησε με δύσκολο τρίποντο (71-63), βοηθώντας τον Μέικον στο σκοράρισμα. Δυο τρίποντα του Παπαπέτρου έφεραν τη διαφορά στους τρεις πόντους (74-71). Στο φινάλε όμως οι γηπεδούχοι έβαλαν σχεδόν όλες τις βολές που πήραν, στην τελευταία επαναφορά οι “πράσινοι” έκαναν λάθος κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σόρκιν 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/7 σουτ), Μέικον 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φέρελ 3 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4/6 τρίποντα), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Έβανς 2, Σαντ Ρος.