Κυριακή, 5 Μαΐ

Η “τραγωδία” ολοκληρώθηκε στο Περιστέρι – Υποβιβάστηκε η ΑΕΚ!

– Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και υποβιβάστηκε στη Football League
– Ο Γιαννούλης στις καθυστερήσεις πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης
– Τρομερές σκηνές στο φινάλε με τους ποδοσφαιριστές να κλαίνε με λυγμούς

Δείτε το LIVE του αγώνα

Κυριακή 21 Απριλίου. Η πιο “μαύρη” μέρα στην ιστορία της ΑΕΚ. Μετά από 89 χρόνια η “Ένωση” υποβιβάστηκε στην δεύτερη εθνική κατηγορία καθώς στο Περιστέρι εξανεμίστηκαν και οι τελευταίες ελπίδες που είχε για παραμονή.

Η ΑΕΚ ήθελε μόνο τη νίκη για να ελπίζει μετά στην αλλαγή της απόφασης για αφαίρεση βαθμών από την δευτεροβάθμια πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ, ωστόσο πλέον η εκδίκαση της έφεσης την Τετάρτη δεν έχει ελάχιστη σημασία.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν μαχητικοί και προσπάθησαν να κερδίσουν την παραμονή τους στο γήπεδο, ωστόσο ο Ατρόμητος μόνο αδιάφορος δεν παρουσιάστηκε.

Μετά από ένα “φτωχό” πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επιχείρησε στο δεύτερο ημίχρονο να ανεβάσει τις γραμμές τις και να πιέσει. Ο Ατρόμητος έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 51΄και στο 61΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Φούντα στο 70΄και στο 77΄.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έκλεισε στην περιοχή τους τους γηπεδούχους αλλά σε μία αντεπίθεση στο 93΄ο Γιαννούλης της έδωσε την χαριστική βολή.

Αμέσως μετά το γκολ ο Αραμπατζής ξέσπασε σε λυγμούς, το ίδιο και ο Γκερέιρο με τον Σταματή που βρίσκονταν στον πάγκο, αλλά και οι υπόλοιποι παίκτες της ΑΕΚ ξάπλωσαν απαρηγόρητοι στο χορτάρι. Η ΑΕΚ υποβιβάστηκε…

Για το τυπικό του θέματος πάντως θα πρέπει να αναφέρουμε το ακραίο σενάριο η ΑΕΚ να δικαιωθεί στην έφεση την Τετάρτη, να μην της αφαιρεθούν οι τρεις και να παιχτούν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Πανθρακικό (τρία λεπτά που απέμεναν μέχρι το τέλος του αγώνα, άλλα 8 που γράφονται στο φύλλο αγώνα για την διακοπή στο 73΄και όσες καθυστερήσεις κρατήσει ο διαιτητής) στα οποία η ΑΕΚ θα πάρει τη νίκη και έτσι θα φτάσει στους 33 βαθμούς, με τον ΟΦΗ που έχει 32 να υποβιβάζεται.