Κυριακή, 5 Μαΐ
22oC Αθήνα

Superleague 2: Ο Παναθηναϊκός Β’ «τιμώρησε» την ΑΕΚ Β’ – Νίκη με υπογραφή Φορτούνη για Ολυμπιακό Β’

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-0 στο ΟΑΚΑ επί της καλύτερη αλλά πολύ άστοχης ΑΕΚ Β’ για την 19η αγωνιστική της Superleague 2, ενώ μεγάλη «γκέλα» έκανε η Καλλιθέα που ηττήθηκε 2-1 από τον ΟΦ Ιεράπετρα στο «Ελ Πάσο», την ώρα που ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός πήρε εύκολη νίκη στο Νότιο Όμιλο. Στο Βόρειο Όμιλο Ο Ολυμπιακός Β’ νίκησε με γκολ του Φορτούνη τα Τρίκαλα, ο ΠΑΟΚ Β’ απέδρασε από τις Σέρρες και με νίκες συνέχισαν ΑΕΛ και Βέροια.

Νότιος Όμιλος

Η ΑΕΚ Β’ έχασε ένα σωρό ευκαιρίες κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’, έχοντας και δοκάρι με τον Γιούση, αλλά ένα γκολ του Τσιριγώτη στο 78′, μετά από τραγικό λάθος της «κιτρινόμαυρης» άμυνας -και συγκεκριμένα του Γιαννούτσου- σε αντεπίθεση των «πρασίνων» χάρισε τη νίκη στο «τριφύλλι».

Από εκεί και πέρα ο Λεβαδειακός νίκησε εύκολα 3-0 τον Διαγόρα (4-0) σημειώνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αυξάνοντας τη διαφορά από την Καλλιθέα που γνώρισε την ήττα με 2-1 στο «Ελ Πάσο» από τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Από εκεί και πέρα χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Κρήτη, ανάμεσα σε Ηρόδοτο και Χανιά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν και να κλείνουν το σκορ (9′Αρναούτογλου,90′ Κόρτσαμ) και τους Χανιώτες να σκοράρουν με Κόλα (48’) και Ζιούλη (77’).
Η Κηφισιά έμεινε για τρίτο στη σειρά αγώνα χωρίς νίκη, ολοκληρώνοντας χωρίς σκορ το παιχνίδι της με τον Καραϊσκάκη Άρτας, ενώ η φορμαρισμένη Επισκοπή κέρδισε και τον Εργοτέλη (1-0) με γκολ του Νταρζίσιο (72′).

Έκπληξη από τον Αστέρα Βλαχιώτη, που κέρδισε (1-0) στη Ρόδο, με κεφαλιά του Φουρλάνου (43′), υπερασπίζοντας την προσπάθεια παραμονής.
Το γκολ-φάουλ του Αρναρέλλη στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, επέτρεψε στο Αιγάλεω να μαζέψει τους τρεις βαθμούς στην αναμέτρησή του με την ουραγό Ζάκυνθο (2-1). Το σκορ είχε ανοίξει (37’) με κεφαλιά ο Δημητριάδης, πριν ισοφαρίσει-προσωρινά (57’) -, με πέναλτι ο Τσιμέλι.

Βόρειος Όμιλος

Με γκολ συνδύασε ο Κώστας Φορτούνης την επανεμφάνισή του στους αγωνιστικούς χώρους, περίπου 7,5 μήνες μετά τη ρήξη χιαστού που υπέστη κατά την καλοκαιρινή προετοιμασία του Ολυμπιακού. Ο διεθνής μέσος έπαιξε για ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση της Β΄ ομάδας των “ερυθρολεύκων” με τα Τρίκαλα, σκόραρε στο 25ο λεπτό, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη των Πειραιωτών με 2-0 (το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Αποστολόπουλος).

Η Βέροια χάρη σε γκολ του Γιακουμάκη στο 53΄ ξεπέρασε με 1-0 το εμπόδιο της Νίκης Βόλου και παραμένει στην κορυφή του Α΄ ομίλου, με διαφορά έξι βαθμών από την ΑΕΛ. Η τελευταία επικράτησε στη Φιλιππούπολη 2-0 του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας, με τον Ογκμπόε να πετυχαίνει και τα δύο γκολ μέσα σε ένα τετράλεπτο (61΄-64΄).

Ο ΠΑΟΚ Β΄ συνέχισε την ανοδική πορεία του, νικώντας 2-1 στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με τέρματα των Παναγιώτου και Σμυρλή (ο Εππάς είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους). Ενα γκολ του Λαρέα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε στην Αναγέννηση Καρδίτσας τη νίκη με 1-0 επί της Καβάλας, ενώ ο Ηρακλής συνέτριψε 4-0 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Θεσπρωτός επιβλήθηκε 3-0 στην Κατερίνη του Πιερικού και τον… βύθισε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Πόντου με τον Αλμωπό Αριδαίας.

Πιερικός-Θεσπρωτός 0-3

Αναγέννηση Καρδίτσας-Καβάλα 1-0

Απόλλων Πόντου-Αλμωπός Αριδαίας 1-1

Βέροια-Νίκη Βόλου 1-0

Ηρακλής-Ολυμπιακός Βόλου 4-0

Πανσερραϊκός-ΠΑΟΚ Β΄ 1-2

Ολυμπιακός Β΄-Τρίκαλα 2-0

Απόλλων Λάρισας-ΑΕΛ 0-2