Σάββατο, 4 Μαΐ

Άγιαξ – Καμπούρ 9-0 με οκτώ διαφορετικούς σκόρερ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Eredivisie βρίσκεται ο Άγιαξ, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από την Αϊντχόφεν. Το… βήμα αυτό έγινε με το εκπληκτικό 9-0 επί της Καμπούρ

Ο Άγιαξ νίκησε με… ηχηρό 9-0 την Καμπούρ, σε ματς για την πέμπτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του.

Η ομάδα του Χαν τεν Χαγκ ήταν ασταμάτητη, έχοντας οκτώ διαφορετικούς σκόρερ και βρίσκεται στο +1 από τη δεύτερη Αϊντχόφεν (την Κυριακή υποδέχεται την Φεγενορντ). Από τους σκόρερ, μόνο ο Νέρες πέτυχε δυο γκολ.

Το… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Τόμπερ (16’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 4-0, με τα γκολ των Μπερχάους (19’), Μαζραουί (29’) και Νέρες (38’).

Τάντιτς, Νταραμί και Χάλερ να εκτοξεύουν το σκορ σε 7-0 μέσα σε επτά λεπτά(από το 60’ ως το 67’), ενώ οι Ντανίλο (76’) και Νέρες (84’) διαμόρφωσαν το τελικό 9-0.