Αρχοντικός Παναθηναϊκός! Διέλυσε την Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε την Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία ήταν πολύ κακή και τη νίκησε με 91-56!

Το “τριφύλλι” από την αρχή του αγώνα έκανε ό,τι ήθελε και δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο και η διαφορά έφτασε από νωρίς σε διψήφια επίπεδα (23-13, 7′).

Επαιξε άριστη άμυνα ο Παναθηναϊκός και ήταν ενθουσιώδης στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβαινε σταθερά (32-16, 13′). Τότε, οι Μότουμ και Ουλανόβας προσπάθησαν να τη μαζέψουν (32-24, 16′), αλλά οι “πράσινοι” διατηρούσαν τον έλεγχο και έκλεισαν το πρώτο μέρος με διαφορά 19 πόντων (44-25).

Το ίδιο φουριόζος ήταν ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο και εκτελούσε το αντίπαλο καλάθι με τα τρίποντα των Φελντέιν και Γιάνκοβιτς (62-35, 26′). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και το τελικό 91-56 εκφράζει απόλυτα την εικόνα του ματς.

Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Ραντούλιτσα, 15 είχε ο Φελντέιν (5/6 τρίποντα).

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τους έξι πόντους που πέτυχε έγινε ο όγδοος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας  και έπιασε τον Σάρας Γιασικεβίτσιους στους 2343.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 15 (5), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 11 (8 ασίστ), Λούντζης 2, Κούζμιτς 11

Ζαλγκίρις (Γκιντάρας Κράπικας): Βένε 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Πότσιους, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 4, Βουγιούκας 15, Γιαφτόκας 4, Βερβάγκαρς 1, Χανλάν 7 (1), Ουλανόβας 4