Πέμπτη, 18 Απρ.

Δεν τη…γλίτωσε ούτε ο Άρης – Τρίτη 100στάρα του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του σε Ελλάδα και Ευρώπη, συνέτριψε με 100-65 τον Άρη και έκανε το 8 στα 8 στην Basketleague. Βραβεύτηκαν Αγγέλου και Πελεκάνος.

Το κλίμα που υπήρξε λόγω των βραβέυσεων των δύο πρώην ερυθρόλευκων φαίνεται ότι επηρέασε στο πρώτο ημίχρονο τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα οι οποίοι δεν ήταν προσεκτικοί στην άμυνα, δέχτηκαν 40 πόντους και έτσι ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με επί μέρους 27-11 έδωσαν πρόωρο τέλος στο ματς.

Το μόνο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος ήταν αν ο Ολυμπιακό θα έφτανε στους 100, κάτι που έγινε με καλάθι και φάουλ του Μαυροειδή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας “κατοστάρα” για τους πρωταθλητές Ευρώπης οι οποίοι είναι αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη από τις 25 Οκτωβρίου.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο αλάνθαστος Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πάουελ. Χάινς, Σπανούλης και Μάντζαρης έπαιξαν λίγο ενώ ο Λο ήταν εκτός δωδεκάδας για προληπτικούς λόγους.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας)
: Χάινς (2 ριμπάουντ), Άντιτς 10 (3/6 σουτ), Σπανούλης 8 (8 ασίστ), Περπέρογλου 2 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (3/8 σουτ, 4 ασίστ), Μαυροειδής 11 (4/5 δίποντα), Πάουελ 14 (4/8 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 12 (4/14 σουτ), Χαντ 1, Πελεκάνος (6/11 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ασημακόπουλος 5 (1), Βεζένκοφ, Καραποστόλου, Χαρίσσης 4, Μποχορίδης 8(1), Σαρικόπουλος 10 (5/5 σουτ), Βεργίνης 9 (3/8 σουτ), Τσακαλέρης.