Τρίτη, 16 Απρ.

Ελλάδα – Βουλγαρία: Σημαντική νίκη με φοβερή Φασούλα (video)

μπάσκετ γυναικών
ΦΩΤΟ intime

Η Εθνική Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών επικράτησε με 73-66 της Βουλγαρίας στα “Δύο Αοράκια” της Κρήτης και πήρε σημαντική νίκη στη “μάχη” για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ 2021.

Η Εθνική μας Ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση της βουλγαρικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγύρισε τη νίκη, με κορυφαία παίκτρια τη Φασούλα, που τελείωσε το ματς με double double (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

H ανάλυση του αγώνα από την ΕΟΚ

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο παρκέ και στο ξεκίνημα με τις Χριστινάκη και Φασούλα πήρε προβάδισμα με 11-6 (4’45’’). Η Βουλγαρία προσπάθησε να μαζέψει την εις βάρος της κατάσταση, πλησίασε σε 11-10 (5’30’’), όμως γρήγορα οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού βρήκαν τις λύσεις. Με την Αγγελική Νικολοπούλου να «ζεσταίνεται» για τα καλά η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 21-12. Η ίδια παίκτρια με το… καλημέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε διψήφια διαφορά στην εθνική (23-12) που είχε βρει ρυθμό, ενώ η είσοδος και πάλι της Φασούλα στο παιχνίδι δυνάμωσε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μέσα στη ρακέτα με τη βοήθεια της στο σκοράρισμα να είναι σημαντική.

Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της εθνικής και σταδιακά από το 15ο λεπτό άρχισε την αντεπίθεσή της. Με την Γκεοργκίεβα να σηκώνει μεγάλο βάρος  στην επίθεση ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφερε το παιχνίδι στους τρεις πόντους (29-26). Τρεις βολές, όμως, από την Σταμολάμπρου με την εκπνοή έδωσαν ανάσα έξι πόντων (32-26) στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η Εθνική προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά, όμως η Βουλγαρία πίεσε φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (36-35, 22’23’’), ενώ ένα τρίποντο από την Κότσεβα έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (40-38, 25’30’’). Η απάντηση της Ελλάδας ήρθε άμεσα από Νικολοπούλου και Σπανού (45-43), ενώ στο παιχνίδι του σκοραρίσματος μπήκε και η 17χρονη Μποσγανά. Με βολές η Γκεοργκίεβα που είχε ανεβάσει την απόδοσή της, έφερε το ματς στα ίσα (48-48) σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με την Ελλάδα να μην μπορεί να βρει λύσεις η Βουλγαρία πήρε ένα μικρό προβάδισμα (52-48,31’30’’). Ο Βασίλης Μασλαρινός ανακάτεψε την… τράπουλα και οι διεθνείς ανέκαμψαν κάνοντας το 58-56 (34’) και λίγο μετά το 64-60 (35’30’’). Η Σταμολάμπρου με ένα «μεγάλο» τρίποντο έκανε το 67-62 (36’15’’) και η Φασούλα το 69-62 με τις αθλήτριές μας να δείχνουν ψυχραιμία σε κρίσιμα σημεία. Η Κότσεβα έδωσε ανάσα στη Βουλγαρία με τρίποντο (69-66) δύο λεπτά πριν την λήξη με το φινάλε να είναι δραματικό.

Φασούλα και Νικολοπούλου, ωστόσο,  αποδείχθηκαν ψύχραιμες στο τέλος κάνοντας το 73-66 που ήταν και το τελικό σκορ με την Εθνική να παίρνει μια πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-12, 32-26, 48-48, 73-66

Τα στατιστικά των παικτριών

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σπανού 6, Νικολοπούλου 15(1), Σταμολάμπρου 13(2), Φασούλα 21, Χριστινάκη 11(1), Μποσγανά 5, Αλεξανδρή 2, Διέλα, Πατεράκη, Βιντσιλαίου.

Βουλγαρία (Μιχαήλοφ): Γκεοργκίεβα 15(1), Κότσεβα 14(2), Χρίστοβα Ντ. 6, Χρίστοβα Μπ. 11, Ζλατάνοβα 12, Νάτσκινα, Νικόλοβα, Πέτροβα, Στοϊτσεβα 8.