Έβερτον – Τότεναμ 1-1: Αποβολές, τρομερό γκολ στο 90′ και γκέλα για τους φιλοξενούμενους

Η Τότεναμ ήθελε μόνο νίκη στην έδρα της Έβερτον, για να προσπεράσει Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ στη βαθμολογία της Premier League, προηγήθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Κέιν, αλλά στο 90’ η… οβίδα του Κιν της “έκοψε” το “τρίποντο” (1-1). Από μια αποβολή κάθε ομάδα.

Η Έβερτον έκανε κατάθεση… ψυχής απέναντι στην Τότεναμ στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική της Premier League, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό (1-1), στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Η Τότεναμ (4η στη βαθμολογία) εξακολουθεί να χάνει βαθμούς κινδυνεύοντας να μείνει εκτός τετράδας. Έφτασε τους 50, όσους έχουν Νιουκάστλ (3η) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (5η), έχοντας όμως δώσει δυο περισσότερα από αυτές. Την ίδια στιγμή, η Έβερτον έφτασε τους 27 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Λιντς που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το δεύτερο 45λεπτο του αγώνα ήταν… όλα τα λεφτά! Ντουκουρέ και Κέιν είχαν μια αψιμαχία στο 58’, ο μέσος της Έβερτον χτύπησε στο πρόσωπο τον αρχηγό της Τότεναμ και αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα με δέκα παίκτες για σχεδόν ένα ημίχρονο.

Στο 67’ ο Κιν ανέτρεψε τον Ρομέρο στη μεγάλη περιοχή της Έβερτον και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Χάρι Κέιν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, έκανε το 0-1 και έγραψε… ιστορία αφού έγινε μόλις ο 6ος παίκτης στην Premier League με συμμετοχή σε 250 γκολ (205 γκολ – 45 ασίστ), με τον Άγγλο στράικερ να χρειάζεται 311 παιχνίδια για να το πετύχει.

Στο 88’ και μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μόουρα των φιλοξενούμενων βρήκε με τις τάπες το πόδι του Κιν και είδε την κόκκινη κάρτα, για να αποκατασταθεί έτσι η αριθμητική ισορροπία λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Η Έβερτον βρήκε τη… λύτρωση στο 90’. Ο Μάικλ Κιν βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τότεναμ και εξαπέλυσε μία βολίδα με το δεξί, για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του εμβρόντητου Λορίς για το τελικό 1-1.