Σάββατο, 27 Απρ.

Η Ρεάλ έχασε την ευκαιρία, η Σεβίλλη δίνει το πρωτάθλημα στην Ατλέτικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε μία τεράστια ευκαιρία να κάνει το αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία.

Η Σεβίλλη του Χουλέν Λοπετέγκι πήρε ισοπαλία 2-2 από την περυσινή πρωταθλήτρια Ισπανίας στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο» και κατέστησε την Ατλέτικο, που χθες είχε μείνει αλώβητη στο «Καμπ Νου», πρώτο φαβορί για τον τίτλο.

Ταυτόχρονα, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της Λίγκας οι Ανδαλουσιανοί έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για να θέσουν κι εκείνοι υποψηφιότητα για το πρωτάθλημα, αφού αν δεν δέχονταν την ισοφάριση στο 90΄+4 η διαφορά τους από τους «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε θα μειωνόταν στους 4 βαθμούς!

Ο Μπενζεμά έχασε πέναλτι στο 12΄ και ο Φερνάντο «τιμώρησε» τη Ρεάλ ανοίγοντας το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Ασένσιο ισοφάρισε στο 67΄, ο Ράκιτιτς σκόραρε από τα 11 βήματα για το 1-2 στο 78΄ αλλά την τελευταία λέξη είπε ο Κρόος, που έγραψε το 2-2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.