15oC Αθήνα

Ισοπεδωτικός Μεντβέντεφ, δεν έδειξε «έλεος» στον Ρούμπλεφ

Την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Australian Open πανηγύρισε ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, που «διέλυσε» τον συμπατριώτη του, Αντρέι Ρούμπλεφ,  με 3-0 σετ.

Στο court οι φιλίες πάνε στην… άκρη. Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ πέρασε στα ημιτελικά του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του, «ποδοπατώντας» τον συμπατριώτη του, Αντρέι Ρούμπλεφ με 7-5, 6-3, 6-2.

Ο αγώνας των δυο Ρώσων είδε διάρκεια 126 λεπτά, με τον εντυπωσιακό 25χρονο Ρώσο, Νο.4 στον κόσμο ναι παίρνει τη 19η διαδοχική του νίκη με αποφασιστικότητα και χαρακτηριστική ευκολία.

Κόντρα στον Ρούμπλεφ, που φάνηκε να επηρεάζεται πολύ από τη ζέστη στη Μελβούρνη, έχει πλέον τέσσερις νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις, χωρίς να έχει χάσει σετ!

Ο αντίπαλος του Μεντβέντεφ θα προκύψει από τη «μάχη» του Τσιτσιπά με τον ναδάλ. Στην τετράδα του Australian Open, έχει προκριθεί ο 27χρονος Ρώσος, Ασλάν Καράτσεφ, που θα παίξει με τον Νόβακ Τζόκοβιτς για μια θέση στον τελικό