Κόπα Άφρικα: Στα πέναλτι η πρόκριση της τρομερής Ισημερινής Γουινέας

Ολοκληρώθηκε το «παζλ» των προημιτελικών του Κόπα Άφρικα, με την… σταχτοπούτα της διοργάνωσης, Ισημερινή Γουινέα να νικάει το Μάλι στη διαδικασία των πέναλτι (6-5, 0-0 η κανονική διάρκεια) και να κλείνει «ραντεβού» με την Σενεγάλη στη φάση των «8».

Μπορεί το Μάλι να ήταν -θεωρητικά- το φαβορί για την πρόκριση, αλλά η Ισημερινή Γουινέα έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέρασε στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα, μετά από ματς που κρίθηκε στα πέναλτι.

Στο 41′ το Μάλι κέρδισε πέναλτι, όμως μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του. Οι τυπικά γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στην επανάληψη, με την Ισημερινή Γουινέα που αμυνόταν μαζικά. Τελικώς, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και μετά το πέρας του έξτρα χρόνου στα πέναλτι.

Στη… ρουλέτα των πέναλτι, η Ισημερινή Γουινέα αστόχησε στην πρώτη εκτέλεση, με το Μάλι να χάνει με τη σειρά του το 3ο και το 4ο. Ο Γκάνετ είχε την ευκαιρία να χαρίσει νωρίτερα την πρόκριση στη Γουινέα, όμως αστόχησε στην πέμπτη εκτέλεση.

Τη λύση για την Ισημερινή Γουινέα έδωσε ο τερματοφύλακας Οβόνο, πιάνοντας το όγδοο πέναλτι του Μάλι (το εκτέλεσε ο Σάκο).