Λειψία – Μπάγερν Μονάχου 1-4: Όταν οι Βαυαροί δεν αστειεύονται

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε.. επίδειξη δύναμης στην έδρα της Λειψίας (4-1) σε ματς για την 4η αγωνιστική της Bundesliga.

Ήταν ντέρμπι στα “χαρτιά”! Η Μπάγερν Μονάχου έκανε… πλάκα στη “Ρεντ Μπουλ Αρένα” επικρατώντας της Λειψίας με 4-1, στην επιστροφή του Ζούλιαν Νάγκελσμαν στην έδρα της πρώην ομάδας του.

Η Μπάγερν έδειξε… με το καλημέρα στο νέο πρωτάθλημα ότι δεν “αστειεύεται”, καθώς χρειάστηκε 54 λεπτά για να “καθαρίσει” το ματς, δείχνοντας πανέτοιμη για το μεγάλο ντέρμπι της Τρίτης (14/09) με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου», στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Με μόλις μία νίκη μετά από 4 αγωνιστικές, οι γηπεδούχοι δεν έχουν κάνει καθόλου καλό ξεκίνημα και, πλέον, θα επιδιώξουν να κάνουν μία… νέα αρχή την ερχόμενη Τετάρτη (15/09) με τη Μάντσεστερ Σίτι στο “Ετιχαντ”, για το Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι (12′), ενώ έφτασε στο 0-2 με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, με τέρμα του Μουσιάλα.

Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 52′ το τέρμα του Σίλβα δεν “μέτρησε” μετά από χρήση του var (για οφσάιντ).

Στο 54′ ο Σανέ έκανε το 3-0 για την Μπάγερν “καθαρίζοντας” το ματς. Στο 58′ ο Λάιμερ μείωσε σε 3-1 για τους γηπεδούχους, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Τσούπο-Μοτίνγκ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.