Σάββατο, 27 Απρ.

«Μεταμορφώθηκε» η ΑΕΚ και «λύγισε» στον Παναθηναϊκό με ματσάρα από Μέικον

Intime.gr

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό (92-80), ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών της Basket League (1-1) και έδειξε ικανή να κάνει τη… ζημιά στον πρωταθλητή. «Χλωμή» εικόνα στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση – Μεγάλη εμφάνιση σε άμυνα και σκοράρισμα στο δεύτερο μέρος. Κορυφαίος ο Μέικον. Καταλυτική η παρουσία του Γκίκα.

Γυάλιζε το… μάτι των παικτών της. Η ΑΕΚ έκανε σπουδαία εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, έφτασε στη νίκη (92-80) με «υπογραφή» Μέικον και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι δυο ομάδες θα τα πούνε ξανά το βράδυ της Κυριακής (23.05.2021 / 21:00), για το τρίτο παιχνίδι της σειράς, με Παναθηναϊκό να είναι ο τυπικά γηπεδούχος.

«Μαγική» εμφάνιση για τους «κιτρινόμαυρους» έκανε ο Μέικον με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μορέιρα, κάνοντας double-double (13π. με 10 ριμπάουντ). Μεγάλη η συνεισφορά και του Ματσιούλις (double-double με 10π. και 11 ριμπάουντ), ενώ στα… κρίσιμα «μίλησε» ο Γκίκας, ο οποίος είχε 11π., αλλά και αρκετά μεγάλα σουτ.

Από το «τριφύλλι», πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 18π, ενώ 14π. είχε ο Σαντ-Ρος. Στα… ρηχά έμεινε ο Μάριο Χεζόνια (3 πόντοι με 1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 ασίστ).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επέστρεψε από το -15 (30-45) του 17’, κάνοντας μεγάλη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Μάλιστα, το τρομερό της τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που της έδωσε την ώθηση να πετύχει την πρώτη της φετινή νίκη κόντρα στο «τριφύλλι».

Η ΑΕΚ σημείωσε 53 πόντους στο δεύτερο μέρος (!), έχοντας 12/18 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 8/10 βολές. Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν επιμέρους σκορ 28-15.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέικον 21 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ), Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Χεζόνια 3 (1/7 σουτ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέι 9 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 25/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/44 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 13/18 βολές, 30 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 13 επιθετικά), 10 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ.