Δευτέρα, 29 Απρ.

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μπέτις 4-0: Επιστροφή στις νίκες με «τεσσάρα» και ξανά στο +11 από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μετά από μία σειρά “γκέλες” στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα “ξέσπασε” στη Ρεάλ Μπέτις και πήρε τη νίκη με 4-0, που την επανέφερε στο +11 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε αυτή τη φορά από νωρίς “δυνατά” στο ματς και κατάφερε να το “καθαρίσει” από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κρίστενσεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα και η αποβολή του Γκονζάλες με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 33′ για την Μπέτις, “τελείωσε” πρόωρα την αναμέτρηση. Λεβαντόφσκι και Ραφίνια σκόραραν μέσα σε ένα τρίλεπτο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και μετέτρεψαν σε… αγγαρεία το υπόλοιπο του αγώνα. Το μόνο που άλλξε ήταν το τελικό σκορ, με τον Λεβαντόφσκι να “γράφει” το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 82′.

Οι Καταλανοί πήραν έτσι τους τρεις βαθμούς και ανέβηκαν ξανά στο +11 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ απομένουν μόνο 6 αγώνες για την ολοκλήρωση της ισπανικής “La Liga”.