Σάββατο, 27 Απρ.

Μπεργκ – Μπαράλες σημειώσατε… “x”! Τραγικός ο Παναθηναϊκός με Αστέρα

ΦΩΤΟ NEWSPORTS

Ο Αστέρας Τρίπολης έπαιξε σαν γηπεδούχος στην άδεια Λεωφόρο, είχε την υπεροχή και τις φάσεις, αλλά στο ημίχρονο έχανε από τον… Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός “εκτελεστής” έδωσε στον κάκιστο Παναθηναϊκό το βαθμό, αφού ο Τζερόνιμο Μπαράλες πήρε το “όπλο” του στην επανάληψη, διαμορφώνοντας το 2-2 για τους Αρκάδες, που είχαν και δοκάρι με τον Γιαννιώτα

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ευτυχισμένος θα πρέπει να είναι ο Παναθηναϊκός, μετά το 2-2 που έφερε με τον Αστέρα Τρίπολης μέσα στη Λεωφόρο. Η ομάδα του Αναστασίου έκανε το χειρότερο της φετινό παιχνίδι, εμφάνισε τεράστιο πρόβλημα στο κέντρο και την άμυνα και πήρε το βαθμό επειδή είχε τον Μπεργκ. Οι Αρκάδες ήταν εκπληκτικοί, μαχητικοί και με ένα απίστευτο Μπαράλες έφυγαν μόνο με τον πόντο, αποτέλεσμα που μάλλον τους αφήνει… πικρία

Μετά τις ήττες από Ατρόμητο και Βέροια, με την παράλληλη αφαίρεση τον τριών βαθμών για τα επεισόδια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, οι “πράσινοι” έμειναν με το στόχο της πρωτιάς στα πλέι οφ και η αναμέτρηση με τους Αρκάδες ήταν κρίσιμη για τη βαθμολογική συγκομιδή της ομάδας μέχρι την έναρξη του μίνι πρωταθλήματος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 3′ με τον Μπαράλες, ενώ η “απάντηση” του “τριφυλλιού” ήρθε στο 5′, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει το σουτ του Κλωναρίδη. Ένα λεπτό μετά, ο παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, με τον… συνήθη ύποπτο, Μάρκους Μπεργκ.

Ο Αστέρας προσπάθησε στη συνέχεια να βγει μπροστά, εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα στο κέντρο και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με τις προσπάθειες του δραστήριου Γιαννιώτα από δεξιά (στο 18′ είχε ένα καλό σουτ που μπλόκαρε ο Στιλ). Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χουχούμης έγινε αναγκαστική αλλαγή από το Νάνο (έπαιξε πολύ καλό όσο αγωνίστηκε).

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε για αρκετά λεπτά, αφού είχαμε αρκετά λάθη από τις δυο ομάδες και διακοπές για τραυματισμούς παικτών. Οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας, τα σουτ των Ιγκλέσιας (38′) και Μάσα (41′) πέρασαν μόλις άουτ, αλλά στα… χασομέρια του ημιχρόνου ο Μπεργκ ήταν εκεί για να κάνει το 2-0 και να δώσει ισχυρό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Αναστασίου (13ο γκολ του Σουηδού στο πρωτάθλημα)

Ο Αστέρας είχε την ίδια φρέσκια εικόνα και στην επανάληψη, έχοντας την υπεροχή και πιέζοντας για το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Ρόλε και Γιαννιώτας έκαναν ό, τι ήθελαν από τα δεξιά, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να έχει δοκάρι σε μονοκόμματο σουτ στο 54′ Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η κεφαλιά του Ιγκλέσιας πέρασε μόλις άουτ

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να… πελαγοδρομεί, οι Αρκάδες κυριάρχησαν και τελικά -μετά από αρκετές ευκαιρίες- έφτασαν στο 2-2. Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Τζερόνιμο Μπαράλες έκανε αρχικά -με κεφαλιά- το 2-1, ενώ στο 72′ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε για το 2-2 (16ο γκολ στο πρωτάθλημα). Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε μια ανάσα από το 3-2, αλλά ο Στιλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την υπέροχη του κεφαλιά, ευκαιρία που ήταν και η τελευταία αυτού του φανταστικού αγώνα

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης, Χουχούμης (24′ Νάνο), Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Πέτριτς, Κλωναρίδης (62΄Δώνης), Μπεργκ.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης (83′ Κουρμπέλης), Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Μάσα, Μουνάφο (71′ Μουνάφο), Ρόλε, Λούι, Ιγκλέσιας, Γιαννιώτας (87′ Πάρα), Μπαράλες