«Μυθική» ανατροπή για την Μπράιτον που «τσαλάκωσε» την πρωταθλήτρια Σίτι

Βαθμολογικό ενδιαφέρον μπορεί να μην υπήρχε, αλλά η ανατροπή της Μπράιτον έδωσε άλλο χρώμα στην 37η αγωνιστική της Premier League, αφού οι γηπεδούχοι γύρισαν από το 0-2 επικρατώντας της πρωταθλήτριας Μάντσεστερ Σίτι με 3-2 σε ένα «τρελό» ματς.

Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην Premier League πέτυχε απόψε η Μπράιτον που με αντεπίθεση διαρκείας, γύρισε το 0-2 σε λιγότερο από ένα ημίχρονο επικρατώντας 3-2 της πρωταθλήτριας Αγγλίας και φιναλίστ του Champions League, Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «πολίτες», που αγωνίζονταν βέβαια με 10 παίκτες από το 10ο λεπτό λόγω αποβολής Ζοάο Κανσέλο με απευθείας κόκκινη κάρτα, είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ με γκολ του Γκουντογάν στο 2′, με τον Φόντεν να διπλασιάζει να τέρματά τους στο 48′ με πανέμορφο γκολ. Στο 50′ ο Τροσάρντ μείωσε σε 1-2 δίνοντας ελπίδες στους «γλάρους», που τελικά πέτυχαν αυτό δεν περίμενε κανείς σε ένα εκρηκτικό 4λεπτο με τους Γουέμπστερ (72′)και Μπερν (76′) να γυρίζουν τούμπα το ματς για το τελικό 3-2.