Σάββατο, 27 Απρ.

Νις – Παρί Σεν Ζερμέν 1-0: Στο φινάλε ήρθε η μεγάλη νίκη

Η Νις κατάφερε να… ξεράνει εντός έδρας την Παρί Σεν Ζερμέν (1-0) και ανέβηκε -με ματς περισσότερο από την Μαρσέιγ- στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τους πρωτευουσιάνους να πάνε με κακή ψυχολογία στην ρεβάνς με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Με τον Ντελόρ να σκοράρει στο 88΄, η Νις «σόκαρε» την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν (αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Εμπαπέ), στην «Αλιάνζ Ριβιέρα» (1-0), για την 27η αγωνιστική της Ligue 1.

Με το αποτέλεσμα αυτό, «αναρριχήθηκε» στη δεύτερη θέση της κατάταξης (49 βαθμοί), περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα της Μαρσέιγ (47 βαθμοί) με τη Μονακό, προκειμένου να μάθει αν θα παραμείνει εκεί.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο άγγιξαν το 1-0 με τον Κλάιφερτ στο 84΄ για το πετύχουν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ντελόρ, δίνοντας συνέχεια στην εφετινή κυριαρχία τους με τους Παριζιάνους (ισοπαλία στο πρώτο ματς και πρόκριση στο κύπελλο).

Η Παρί Σεν Ζερμέν παραμένει… μακριά από τους διώκτες της, έχοντας 62 βαθμούς, αλλά γνώρισε την τρίτη της φετινή ήττα στο γαλλικό πρωτάθλημα, σε μια περίοδο που ήθελε να έχει καλή ψυχολογία, ενόψει της ρεβάνς με την Ρεάλ, μέσα στη Μαδρίτη, για το Champions League.