Πέμπτη, 18 Απρ.

ΝΒΑ play off: Προβάδισμα για Μάβερικς με εκπληκτικό Ντόντσιτς – Οι Ράπτορς έκαναν το «break»

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν καθοριστικός στη νίκη των Μάβερικς επί των Γιούτα Τζαζ (102-77) και στο προβάδισμα (3-2) της ομάδας του Ντάλας. Βγάζουν… αντίδραση οι Τορόντο Ράπτορς, παίρνοντας νίκη την έδρα των Σίξερς (103-88) και μειώνοντας σε 3-2.

Προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο των play off του NBA πήραν οι εντυπωσιακοί Ντάλας Μάβερικς, που επιβλήθηκαν των Γιούτα Τζαζ με 102-77, παίρνοντας… κεφάλι (3-2) στη σειρά.

Ο Ντόντσιτς επέστρεψε… για τα καλά από τον τραυματισμό του. Ο Σλοβάνος έκανε double-double, έχοντας 33 πόντους (19 εκ των οποίων στην 3η περίοδο) και 13 ριμπάουντ. Ο Μπράνσον… βοήθησε με 24 πόντους, ενώ ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ “πρόσθεσε” άλλους” 13 πόντους.

Οι Τζαζ τελείωσαν τον αγώνα με 3/30 τρίποντα (χειρότερη φετινή τους επίδοση) και είχαν για κορυφαίους τους Τζόρνταν Κλάρκσον (20 πόντους) και ο Ρούντι Γκομπέρ (double-double με 17π., 11 ριμπάουντ). Ο Μίτσελ έμεινε στους 9 πόντους με 4/15 σουτ (0/7 τρίποντα) και μάλιστα αποχώρησε τραυματίας στην 4η περίοδο.

“Φωτιά” στη σειρά με τους Σίξερς έβαλαν οι Τορόντο Ράπτορς, περνώντας με 103-88 από την Φιλαντέλφεια και μειώνοντας σε 3-2 τη σειρά.

Για τους νικητές, κοντά στο triple double έφτασε ο εκπληκτικός Σιάκαμ (23π., δέκα ριμπάουντ, 7 ασίστ). Ο Ατσούα σημείωσε 17 πόντους, ενώ τους 16 πόντους έφτασαν Τρεντ και Ανουνόμπι.

Από τους Σίξερς, ο Εμπίντ πέτυχε double-double με 20 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Ο Χάρις είχε 16 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ), ενώ ο Χάρντεν έφτασε στους 15 πόντους με 4/11 σουτ και 5 λάθη.