Ο Άρης “λύγισε” τον Ηρακλή! Το “γύρισε” με… super ΝτεΚοζί (video)

Άρης Ηρακλής
Intime.gr

Μεγάλη νίκη για τον Άρη που επικράτησε του συμπολίτη Ηρακλή με 81-75 στο «Αλεξάνδρειο», σε εξ αναβολής ματς για την 2η αγωνιστικής της Basket League. Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν» στο -12 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Κουέντον ΝτεΓκοζί.

Έχοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα, ο Άρης μπόρεσε να «λυγίσει» τον Ηρακλή μέσα στο Αλεξάνδρειο με 81-75 στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Basket League που είχε αναβληθεί δυο φορές.

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο -12 στα μέσα της 3ης περιόδου, αλλά έφτασαν στη νίκη με μεγάλη εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Απ’ την άλλη, ομάδα του Ζιάγκου να πληρώνει την τραγική επιθετικά παρουσία της στο τέταρτο δεκάλεπτο (20-9 το επιμέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων).

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Κουέντον ΝτεΚόζι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (7/12 εντός παιδιάς) και 3 ριμπάουντ. Σημαντική και η συμβολή του Κουζέλογλου (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Καββαδάς (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Μπόουλιν (10 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75