Τρίτη, 30 Απρ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο με την Αλ Νασρ στην Σαουδική Αραβία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δυο γκολ έδωσε στην Αλ Νασρ το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών Αραβίας στην ιστορία της, αφού κέρδισε με σκορ  2-1 της Αλ Χιλάλ στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε δυο φορές με αποτέλεσμα η Αλ Νασρ να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 από την Αλ Χιλάλ, με τον ίδιο μάλιστα να αποχωρεί από την αναμέτρηση τραυματίας.

Μάλιστα η Αλ Νασρ, στο 70ό λεπτό, έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Αμπντουλελά Αλ Αμρί.

Παρόλα αυτά ο Κριστιάνο πήρε την κατάσταση πάνω του. Στο 74 ισοφάρισε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, όπου εκεί με άλλο ένα τέρμα στο 98΄ έδωσε στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη. Για την Αλ Χιλάλ είχε «ανοίξει» το σκορ στο 51΄ ο Μίκαελ.

Κάπως έτσι ο ίδιος αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, με 6 γκολ σε ισάριθμα ματς.

Ωστόσο λίγο πριν την τελική λήξη του αγώνα, ο Κριστιάνο τραυματίστηκε στο γόνατο μετά από σύγκρουση με αντίπαλο, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει με φορείο.

Παρόλα αυτά ο CR7 πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο στην Σαουδική Αραβία, με τον ίδιο να είναι αναμφίβολα ο απόλυτος πρωταγωνιστής.