Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 88-94: Έγκλημα και τιμωρία

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα ματιά τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ και έφτασε μία ανάσα από τη νίκη. Ωστόσο, πλήρωσε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ένα λάθος του Λι και δύο διαιτητικά λάθη, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ο Χέις “εκτέλεσε” τους πράσινους, χαρίζοντας τη νίκη με 94-88 στους Τούρκους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη, όταν προηγήθηκε με 78-73 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (78-78) και εκεί οι πράσινοι γνώρισαν την έκτη σερί ήττα τους στην Euroleague, υποχωρώντας στο 6-12.

Οι πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να νικήσουν στην κανονική διάρκεια, με τον Πονίτκα να αστοχεί εξ επαφής στο φινάλε του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έχουν βέβαια κάθε λόγο να γκρινιάζουν για μια φάση στα 5 δευτερόλεπτα, όταν ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε φάουλ στον Ματέους Πονίτκα, το οποίο δεν σφυρίχτηκε ποτέ και ο Παναθηναϊκός θα είχε δύο βολές σε εκείνο το σημείο.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός και η Φενέρμπαχτσε έδωσαν μία σκληρή μάχη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και να αδυνατούν να ξεφύγουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους πράσινους με 19-18, ενώ στο ημίχρονο οι πράσινοι προηγήθηκαν με 3 πόντους (39-36).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του τριφυλλιού στο πρώτο μέρος ήταν οι Μπέικον και Γκουντάιτις. Ο πρώτος τράβηξε κλασικά το κουπί στην πράσινη επίθεση, σημειώνοντας 11 πόντους, ενώ ο δεύτερος έπαιξε και για τον Παπαγιάννη, δίνοντας ομηρικές μάχες κάτω από τα καλάθια με τους Τούρκους ψηλούς.

Ο Λιθουανός σέντερ είχε 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, κάνοντας τη ζημιά στη Φενέρμπαχτσε στο ζωγραφιστό.

Με όπλο την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους (49-42) στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Φενέρμπαχτσε να απαντάει με 7-0 και να ισοφαρίζει σε 49-49, για να ακολουθήσει νέο ξέσπασμα του τριφυλλιού που το έφερε στο +8 (59-51) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η Φενέρμπαχτσε αντεπιτέθηκε και πλησίασε στον πόντο (63-62) στο 35′, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 5-0 και να ξεφεύγει με 68-62. Οι Τούρκοι επέστρεψαν και πάλι και πλησίασαν στον πόντο (74-73) δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με Γκουντάιτις και Πονίτκα για το 78-73, ο Έντουαρντς μείωσε σε 78-75, με τον Λι να κάνει τραγικό λάθος στη συνέχεια και τους Τούρκους να ισοφαρίζουν (78-78) με τρίποντο του Γκούντουριτς.

Οι γηπεδούχοι έχουν βέβαια κάθε λόγο να γκρινιάζουν για μια φάση στα 5 δευτερόλεπτα, όταν ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε φάουλ στον Ματέους Πονίτκα, το οποίο δεν σφυρίχτηκε ποτέ και ο Παναθηναϊκός θα είχε δύο βολές σε εκείνο το σημείο.

Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, ο Μπέικον αστόχησε σε δύσκολο σουτ, ο Πονίτκα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έχασε το άχαστο κάτω από το καλάθι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χέις πήρε “φωτιά”, έβαλε δέκα πόντους (!) και οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε στη νίκη στο ΟΑΚΑ. Ο φόργουορντ της τουρκικής ομάδας πέτυχε όλα τα μεγάλα καλάθια, παγώνοντας τους φίλους του Παναθηναϊκού που είδαν την ομάδα τους να φεύγει με σκυμμένο κεφάλι για έκτη σερί φορά στην Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78κ.α., 88-94α’ παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 11 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 10 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 27 (7/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/10 βολές), Πονίτκα 14 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (7 ριμπάουντ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (6/13 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν, Γουίλμπεκιν 9 (2/6 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Έντουαρντς 14 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2/2 βολές), Χέιζ – Ντέιβις 24 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Πιερ, Γκούντουριτς 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 23/34 βολές, 45 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 26 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/37 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη.