Κυριακή, 5 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε τη σειρά των τελικών και ο τίτλος στην Α1 μπάσκετ γυναικών θα κριθεί στο ΣΕΦ

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 60-50 τον Ολυμπιακό στο “Π. Γιαννακόπουλος”, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ γυναικών κι έτσι ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί σε Game 5 στο ΣΕΦ (28.04, 15:00).

Με “όπλο” την πολύ καλή του άμυνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 60-50 τον Ολυμπιακό, έκανε το 2-2 στους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών κι έτσι και το πρωτάθλημα της θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ!

Σε περίπτωση νίκης, ο Ολυμπιακός θα κατακτήσει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα στην Α1 μπάσκετ γυναικών, και όγδοο τα τελευταία 9 χρόνια.

Κορυφαία της αναμέτρησης, η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς του Παναθηναϊκού με 20 πόντους, αλλά και η Αλέιν με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Νικολοπούλου με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα τελευταία 2,5 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκαν το πιο κρίσιμο διάστημα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε από την αρχή πολύ καλή άμυνα, αλλά ως εκείνο το σημείο δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και να “ξεκολλήσει” στην επίθεση.

Οι “πράσινες” έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 9-0, ξέφυγαν 27-17 και από κει και πέρα δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο. Αν και ο Ολυμπιακός πλησίασε στους έξι πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (32-26), δεν είχε καθόλου βοήθεια από τς ξένες του και δεν μπόρεσε να απειλήσει. Στον αντίποδα, το «τριφύλλι» άνοιξε τη διαφορά μέχρι το +17 και έφτασε χωρίς άγχος στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8 (2), Τσβίτκοβιτς 20 (2), Σωτηρίου 7 (1), Αλεξανδρή 6 (2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10 (11ρ.), Χαιριστανίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 3, Σπυριδοπούλου 9 (1), Σύρρα, Νικολοπούλου 14 (1), Καρλάφτη, Δίελα 2, Χριστινάκη 9 (1), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 8