Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Φοβερή «πράσινη» ανατροπή και 2-2 στους τελικούς

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την “πλάτη στον τοίχο” στον δεύτερο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά με μία φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 76-73 και ισοφάρισε τη σειρά στο 2-2 στο μπάσκετ γυναικών.

Οι “πράσινες” βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο πρώτο μέρος, αλλά με την Μόργκαν να κάνει εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσια και το “καθάρισε” στο τέλος, με τη Ριντ να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε έτσι τη σειρά των τελικών στο 2-2 κι απέτρεψε την κατάκτηση του τίτλου από τον Ολυμπιακό. Ο πρωταθλητής στην Α1 του μπάσκετ γυναικών θα κριθεί έτσι σε ένα πέμπτο ματς, το οποίο και θα πραγματοποιηθεί στην έδρα των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.

Παναθηναϊκός: Ριντ 19 (7/15 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόργκαν 26 (9/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ), Μούλη 8, Λύμουρα 5 (5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6, Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Ολυμπιακός: Σταμολάμπρου 7 (0/4 τρίποντα), Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Φοντέιν 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόστοβιτς 13 (5/11 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 7.