13oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 68-71: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε το «τριφύλλι» στη πρεμιέρα της Euroleague

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά η αστοχία του στο σουτ και οι πολλές χαμένες βολές του στέρησαν την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα χάνοντας με 71-68 στην 1η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ψυχωμένος στο ΟΑΚΑ στη πρώτη αγωνιστική της Euroleague και με όπλο την άμυνα του κατάφερε να κοντράρει τη Ρεάλ μέχρι το τέλος αλλά η αστοχία που είχε στο μακρινό σουτ δεν του επέτρεψε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του.

Οι Κοζέρ και Γιούλ πλήγωσαν τους πράσινους με μεγάλα σουτ στη τελευταία περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μένει κοντά στο σκορ και να προσπερνάει χάρις στα μεγάλα τρίποντα του Πάρις Λι.

Οι φιλοξενούμενοι όμως αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, με τον Γιουλ να βάζει τρίποντο μαχαιριά 45” πριν το τέλος.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι, με τη Ρεάλ όμως να βρίσκει πρώτη λύση στην επίθεση και με 8 πόντους του Μάριο Χεζόνια να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (13-21).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς , με τους Άντριους και Μποχωρίδη να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση και στα ριμπάουντ, και το ημίχρονο να βρίσκει τους Μαδριλένους μπροστά για μόλις ένα πόντο παρόλο που οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ εξακολουθούσε να έχει ισχνό προβάδισμα χάρις στον Ταβάρες ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως κατάφεραν να μην παρασυρθούν από τον ρυθμό των Μαδριλένων. καταφέρνοντας μάλιστα να προσπεράσουν στο 28′ του αγώνα (48-45). Αλλά ο Κοζέρ εμφανίστηκε στο παιχνίδι και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά το προβάδισμα στη ”Βασίλισσα” στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κοζέρ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην τρίτη περίοδο και έχοντας τη συμπαράσταση του Γιουλ , η Ρεάλ αύξησε το προβάδισμα της στους 7 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως δεν είχε διάθεση να πει την τελευταία του λέξη και με δυο τρίποντα του Παρίς Λί προσπέρασε, βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ.

Η Ρεάλ όμως διαχειρίστηκε με ψυχραιμία τα τελευταία λεπτά, παίρνοντας ορθολογικές αποφάσεις κοντά στο καλάθι, με το τρίποντο του Γιουλ 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να δίνει τη χαριστική βολή στους «τριφύλλι» και τους φιλοξενούμενους να περνάνε δια πυρός και σιδήρου από το ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (3/9 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (3/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 15 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Άντριους 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2 (5 κλεψίματα), Πονίτκα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα), Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 8 (2), Χεζόνια 8 (2), Σέρχιο 2, Ντεκ 9 (13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Πουαριέ 3 (5 ριμπάουντ), Κορνελί 2 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιούλ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιαμπουσέλε 6 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μούσα 13 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 22/41 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 49 ριμπάουντ (38 αμυντικά + 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη, 7 μπλοκ.