Περιστέρι – Παναθηναϊκός: «Ξέσπασμα» Παπαπέτρου και «διπλό» με ανατροπή (video)

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα του Περιστερίου, αλλά με εκπληκτική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη (74-68). Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας γύρισαν από το -12 του 28ου λεπτού και πήραν το «ροζ φύλλο» αγώνα στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Πρωταγωνιστής ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Όσο είχε… δυνάμεις, το Περιστέρι απείλησε με ήττα τον Παναθηναϊκό στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Το «τριφύλλι» όμως είχε περισσότερες επιλογές και δυνάμεις, γύρισε από το -12 (55-43 στο 28′) και πήρε τη νίκη (74-68) για τη 18η αγωνιστική της Basket League.

Η ηγετική και «καυτή» παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου στην τέταρτη περίοδο, σε συνδυασμό με την άμυνα που έσφιξε σε μεγάλο βαθμό, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα επιμέρους σκορ 13-26 και να πάρει τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Παπαπέτρου με 17 πόντους (οι 12 στην τελευταία περίοδο), ενώ καθοριστική ήταν η παρουσία του Κασελάκη, που μπήκε πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο (8 πόντους με δυο τρίποντα).

Από τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Πέτεγουεϊ (21π.), ενώ τον ακολούθησε ο ΜακΛίν με 15π. Να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι «έχασαν» τον Καράμπελα πριν από το τζάμπολ και τον Γκουτιέρες στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Οι Περιστεριώτες ήταν ανταγωνιστικοί για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά έμειναν από.. δυνάμεις στην 4η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 1 (0/6 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 7 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίπντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 16/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/13 βολές, 36 ριμπάουντ (32+4), 20 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 17/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 19 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.