Κυριακή, 28 Απρ.

Πήρε… φόρα ο Κρισάντους! Με 10 βαθμούς η ΑΕΚ στα πλέι-οφ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μακόλεϊ Κρισάντους, η ΑΕΚ επικράτησε στο άδειο -λόγω τιμωρίας- ΟΑΚΑ του Αλίμου με 3-0, ολοκληρώνοντας αήττητη την κανονική διάρκεια της Football league. Με δέκα βαθμούς θα μπουν στα πλέι οφ ανόδου οι “κιτρινόμαυροι”, μετά την ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης στην έδρα της Ερμιονίδας (1-0)

Με δύο γκολ του Κρισάντους και ένα του Ζόριτς, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Football League, επικρατώντας του Αλίμου στο άδειο ΟΑΚΑ με 3-0

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ένωση ήταν η ομάδα που είχε στην κατοχή της την μπάλα και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ, το οποίο ήρθε στο 10′. Με δημιουργό τον Μπαρμπόσα και εκτελεστή τον Κρισάντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0. Η συνέχεια του παιχνιδιού όμως δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό, αφού οι “κιτρινόμαυροι” -που παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές από τον Δέλλα- κατέβασαν στροφές, έχοντας μάλλον το μυαλό στα πλέι οφ που… έρχονται.

Πάντως, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές, με τον Τζανετόπουλο να μην μπορεί στο 34′ να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, Στο 38 ο Άλιμος παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με τον Σταυριανό, ενώ στην καλύτερη του στιγμή στο 45λεπτο, ο Μπεριέξ ανάγκασε τον Καραγκιλόδη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ

Η… επανάληψη άρχισε με γκολ για την ΑΕΚ. Στο 48′ με μετά από όμορφη μπαλιά του Πλατέλλα, ο Κρισάντους πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με ωραία κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στις τελευταίες δυο αναμετρήσεις

Τα πράγματα εξελίχθηκαν εύκολα για την Ένωση, παρά την άνοδο των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, η ΑΕΚ… χαμογέλασε διπλά, αφού τα νέα από την αναμέτρηση της Ερμιονίδας με τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ευχάριστα (ήττα για την “Ελαφρά Ταξιαρχία”, κάτι που έδωσε στους “κιτρινόμαυρους” ένα ακόμα βαθμό ενόψει πλέι οφ)

Το παιχνίδι πήγε σε αυτούς τους ρυθμούς μέχρι το τέλος του, με τον Άλιμο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 77′ με τον Σαγανά και τον Κρισάντους να “αγγίζει” το χατ-τρικ στο 79′. Τελικά, η ΑΕΚ έφτασε στο 3-0 στο 89′, με το τέρμα του Ζόριτς, αποτέλεσμα που στέλνει τον Άλιμο στη Γ Εθνική

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Πλατέλλας, Ζόριτς, Γιόχανσον (64′ Κορδέρο), Φαγιέ (69′ Γροντής), Μπαρμπόσα, Κρισάντους (84′ Αραβίδης)

ΑΛΙΜΟΣ: Σταυριανός (λ. τρ. 61′ Μπαντίκος), Κάρδαρης (46′ Σαγανάς), Γαβριήλ, Καρακώστας, Τσατσαρής, Τεϊσέιρα, Μπονγκ (33′ Άλεξ), Σταύρου, Παντελής, Τιάγκο, Μπεριέξ

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος

Σάββατο 4 Απριλίου
Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 4-2 (24′ Ταμπάκης, 48′ πέν., 51′ Γέσιτς, 85′ Ταμπάκης – 79′, 90+3′ Μαρουκάκης)
ΑΕΚ-Αλιμος 3-0 (10′, 48′ Κρισάντους, 90′ Ζόριτς)
Χανιά-Επισκοπή 2-0 (10′, 76′ Κρητικός)
Φωστήρας-Παναιγιάλειος 0-3 (9′, Μίλιεβιτς, 19′, 63′ Τζημογιάννης)
Ερμιονίδα-Απόλλων Σμύρνης 1-0 (61′ Παβίσεβιτς)
Πανηλειακός-Καλλιθέα 0-3 (Άνευ αγώνα)