Προκριματικά Μουντιάλ: Επίδειξη δύναμης από Αγγλία και Γερμανία, ματσάρα το Ουγγαρία – Πολωνία (video)

Εντυπωσιακές νίκες πέτυχαν Αγγλία και Γερμανία κόντρα σε Σαν Μαρίνο (5-0) και Ισλανδία (3-0), αντίστοιχα, στην πρεμιέρα των προκριματικών του παγκοσμίου Κυπέλλου. Εκπληκτικό 3-3 έφεραν Ουγγαρία και Πολωνία στη Βουδαπέστη.

Εύκολα ή δύσκολα, τα φαβορί πήραν τη νίκη στα ματς της πρώτης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει το Σαν Μαρίνο με 5-0, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να παίρνει γκολ από τους Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Γερμανία δεν είχε κανένα πρόβλημα, να «καθαρίσει» εντός έδρας την Ισλανδία με 3-0, βρίσκοντας γκολ από τους Γκορέτσκα και Χάβερτς, πριν φτάσει καν στο πρώτο δεκάλεπτο και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, με το τέρμα του Γκουντογκάν στις αρχές της επανάληψης.

Με δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους Μπεράρντι και Φλορέντσι, η Ιταλία πήρε μία… επαγγελματική νίκη κόντρα στην Β. Ιρλανδία με 2-0.

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά ματς της βραδιάς έγινε στη Βουδαπέστη. Η Πολωνία “έσωσε” στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ουγγαρία (έμεινε με δέκα παίκτες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) χάρις στον ηγέτη της Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο επιθετικός της Μπάγερν «χτύπησε» στο 83’, δίνοντας το βαθμό στους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά ισοφάρισαν –για πρώτη φορά- σε 2-2 με τέρματα στο 60’ και το 61’.