Ρεάλ Μαδρίτης – Έλτσε 2-2: Έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε να χάνει από την Έλτσε με 0-2 στο 82′, ωστόσο κατάφερε να βρει τον τρόπο να πετύχει δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), ο οποίος την έφερε στο +4 από τη Σεβίλλη στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου στην Ισπανία.

Η Έλτσε έφτασε κοντά στον θρίαμβο στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», αλλά η καρδιά της Βασίλισσας μίλησε στο φινάλε.

Όλα πήγαν στραβά στο πρώτο μέρος για τη Ρεάλ. Ο Καρίμ Μπενζεμά έχασε πέναλτι και στη συνέχεια αποχώρησε με μυϊκές ενοχλήσεις.

Αντίθετα, η Έλτσε ήταν άκρως αποτελεσματική. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ πάγωσε το Μπερναμπέου (42’, 0-1), ενώ ο Μίγκα έγραψε το 0-2 στο 76′.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν το έβαλε, όμως, κάτω. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Μόντριτς έκανε το 1-2 στο 82′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μία κεφαλιά του Έντερ Μιλιτάο έκανε το τελικό 2-2 που φέρνει την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ξανά στο +4 από την Σεβίλλη.