Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-1: Ανατροπή τίτλου με Βινίσιους

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε ακόμα μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Ισπανία.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εντός έδρας με ανατροπή 2-1 της Σεβίλλης και ξέφυγαν στο +4 από τη δεύτερη θέση, όπου βρίσκονται η Σοσιεδάδ και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Ανδαλουσιάνοι αιφνιδίασαν τη «βασίλισσα», ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν ο Ράφα Μιρ νίκησε με εντυπωσιακή κεφαλιά τον Κουρτουά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Οκάμπος στο 30′, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά αργότερα.

Ο Μπενζεμά σκόραρε προ κενής εστίας κι έκανε το 1-1. Το γκολ της νίκης για τη Ρεάλ πέτυχε στο 87′ ο Βινίσιους με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις, ο Κουρτουά έβγαλε την κεφαλιά του Ντιλέινι, κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του, ηοποία πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.