Τετάρτη, 1 Μαΐ

Στην τετράδα ο Άρης – Τα ζευγάρια των πλέι οφ

Σε ένα ματς όπου στο φινάλε… έσπασαν καρδιές, ο Άρης τελικά νίκησε 69-63 το Ρέθυμνο και κατέκτησε την 4η θέση στην κανονική περίοδο της Basket League. Μεγάλη επιτυχία για τον νεοφώτιστο Κόροιβο Αμαλιάδας, που μπήκε στα πλέι οφ – Δείτε τα ζευγάρια

Την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου και το συνεπακόλουθο πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των πλέι οφ εξασφάλισε ο Άρης, με τη δραματική νίκη του 69-66 επί του ΑΓΟ Ρεθύμνου στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Η αστοχία της ομάδας του Σκουρτόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα και η ψυχραιμία της ομάδας του Πρίφτη, έφεραν το “ροζ φύλλο” αγώνα στους Θεσσαλονικείς, που θα αντιμετωπίσουν στη πρώτη φάση των πλέι οφ και με πλεονέκτημα έδρας την ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε με 66-77, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση της κατάταξης στην ΣΚΡΑΤΣ Basket League, αφήνοντας έτσι τους Δραμινούς εκτός πλέι οφ.

Ο Κόροιβος είχε μεγαλύτερες αυτοσυγκέντρωση και επικράτησε 81-73 του Κολοσσού. Με την ήττα του ΚΑΟΔ από την ΑΕΚ, οι νεοφώτιστοι βρέθηκαν στα πλέι οφ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό

Με εύκολη νίκη 105-73 επί των Τρικάλων, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι στην Πυλαία, ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είχε ήδη εξασφαλίσει την τρίτη θέση και περιμένει τα πλέι-οφ, ενώ οι Θεσσαλοί κατετάγησαν 12οι, διασφαλίζοντας πάντως την παραμονή τους στην κατηγορία.

Η ΑΕΝΚ νίκησε μέσα στη Νέα Σμύρνη τον υποβιβασμένο Πανιώνιο, κάνοντας έτσι θετικό φινάλε σε μια άσχημη χρονιά, έχοντας μείνει εκτός οκτάδας και πολύ κοντά στις τελευταίες θέσεις

Σε αγώνες της 26ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΑΓΟ Ρεθύμνου-Άρης 66-69
Πανιώνιος-ΑΕ Νέας Κηφισιάς 89-98
Κόροιβος Αμαλιάδας-Κολοσσός Ρόδου 81-73
ΚΑΟ Δράμας-ΑΕΚ 66-77
ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 105-73
Ολυμπιακός-Πανελευσινιακός 19:00
Παναθηναϊκός-Απόλλων Πατρών 10/5 (16:45)