Παρασκευή, 3 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0

Φωτογραφία REUTERS

– Ο Ολυμπιακός έδειξε πως μόνο τυχαία δεν έφτασε στους “16” του Champions League, επικρατώντας της Γιουνάιτεντ με 2-0
– “Μεγάλη” εμφάνιση από τους “ερυθρόλευκους” στο “Γ. Καραϊσκάκης” – Τραγική παρουσία από την ομάδα του Μόγιες
– Πολύ κοντά στην πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης -πλέον- οι Πειραιώτες με αυτό το “καθαρό” σκορ
– Παρακολουθήσατε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης από το “Γ. Καραϊσκάκης” (ΦΩΤΟ)

ΛΗΞΗ αγώνα, ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη (2-0) επί της Μάντσεστερ

90′ Κίτρινη κάρτα στον Φέρντιναντ, θα μπορούσε και κόκκινη να δείχει ο διαιτητής

85′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πέρες εκτός αγωνιστικού χώρου. Στη θέση του ο Βαλντές

82′ Τεράστια ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ. Ο Σμόλινγκ -από θέση οφσάιντ- βρήκε μέσα στην περιοχή τον Φαν Πέρσι, αλλά το σουτ του πέρασε μόλις άουτ

76′ Όρθιο το “Καραϊσκάκης”. Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. ο Μασάντο στη θέση του Ντομίνγκες

73′ Στα δεξιά της άμυνας της, η Γιουνάιτεντ… μπάζει. ο Σμόλινγκ δεν μπορεί να “κόψει” Πέρεζ και Χολέμπας

72′ 6-2 ήταν οι τελικές στο α’ ημίχρονο και ήδη στο β’ είναι 12-3 για τον Ολυμπιακό!

67′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ στη θέση του Κάμπελ

ΦΩΤΟ Newsports

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Ολαϊτάν μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ

60′ Αλλαγές για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Βαλένσια και Κλέβερλι οι Γουέλμπεκ και Καγκάβα

Ενθουσιασμένοι οι παίκτες του Ολυμπιακού. Κυνηγούν την μπάλα σε όλο τον αγωνιστικό χώρο

54′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-0. ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Κάμπελ, που πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κάρικ και με σουτ έξω από την περιοχή την έστειλε στη δεξιά γωνία του Ντε Χέα

48′ Μακρινό σουτ του Πέρεζ από τον άξονα, η μπάλα -εύκολα- στα χέρια του Ντε Χέα

Έναρξη δεύτερου μέρους. Καμία αλλαγή και για τις δύο ομάδες

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

40′ Φάουλ του Ρούνεϊ, ο Μανωλάς πρόλαβε και την έξοδο του Ρομπέρτο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Παραλίγο να γίνει… ζημιά

38′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. Σουτ Μανιάτη έξω από την περιοχή, ο Ντομίνγκεζ με τακουνάκι λίγο μπροστά από το σημείο του πέναλτι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Ντε Χέα

35′ Ο Ολυμπιακός φτάνει μέχρι την μεγάλη περιοχή της Γιουνάιτεντ, αλλά τα… χαλάει στο τέλος

29′ Ατομική ενέργεια του Κάμπελ, ο Κάρικ τον σταμάτησε πριν μπει στην περιοχή

26′ Ο Πέρεζ απέφυγε τον Σμόλινγκ, έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ

21′ Σουτ Μανιάτη έξω από την περιοχή, ο Ντε Χέα μπλόκαρε εύκολα

17′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, ο Κλέβερλι έστειλε την μπάλα άουτ, σε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή του Ολυμπιακού

16′ Ο Φαν Πέρσι μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Μανωλάς τον έκοψε

10′ Σέντρα Γιανγκ από αριστερά, ο Μανωλάς έδιωξε προ του Ρούνεϊ

8′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι πήρε την μπάλα από τον χώρο του κέντρου, απέφυγε όποιο βρέθηκε μπροστά του, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά την στιγμή του πλασέ ο Βίντιτ τον έκοψε. Στα δεξιά του Τσόρι βρισκόταν αμαρκάριστον ο Μανιάτης

3′ Κίτρινη κάρτα στον Εβρά, που έκανε χέρι

Έναρξη του μεγάλου αγώνα, ο Ολυμπιακός στη σέντρα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανωλάς, Μαρκάνο, Εντινγκά, Μανιάτης, Τσόρι, Κάμπελ, Ολαϊτάν Πέρεζ

Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό οι Μέγιερι, Μασάδο, Σάμαρης, Βαλντέζ, Φουστέρ, Παπαδόπουλος Μπονγκ.

Μαν. Γιουνάιτεντ (Μόγιες): Ντε Χέα, Εβρά, Φέρντιναντ, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Κάρικ, Γιανγκ, Φαν Πέρσι, Κλέβερλι, Βαλέντσια

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Λίντεγκααρντ, Γκιγκς, Ερνάντες, Γουέλμπεκ, Καγκάουα, Μπούτνερ και Φελαινί.

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι

Βοηθοί: Ντι Λιμπερατόρες, Καριολάτο, Ματζιολέρι, Βαλέρι

Εντυπωσιακό κορεό από όλο το γήπεδο κατά την είσοδο των ομάδων

Μανωλάς και Τσόρι είναι στο όριο καρτών κι αν δεχθούν θα χάσουν τον επαναληπτικό του Ολντ Τράφορντ

Ο ύμνος του Τσάμπιονς Λιγκ από τα μεγάφωνα και το σεντόνι κουνιέται στο κέντρο. Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Ολυμπιακού

Ολα είναι έτοιμα για την είσοδο των ομάδων

Αρκετοί οπαδοί της Γιουνάιτεντ στο γήπεδο, περισσότεροι από 1000.

20:18 Οι ποδοσφαιριστές της Γιουνάιτεντ εισήλθαν πριν από λίγο στον αγωνιστικό χώρο με τον κόσμο να τους γιουχάρει

20:18 Στο γήπεδο η αποστολή του Ολυμπιακού. Ο κόσμος χειροκροτά θερμά ενώ οι παίκτες κάνουν την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα.

– Στις 19:00 άνοιξαν οι θύρες του γηπέδου του Ολυμπιακού και ο κόσμος των ‘ερυθρόλευκων” άρχισε να παίρνει τη θέση του.

– Στο πέταλο, οι θύρες 3 και 4 είναι κλειστές λόγω της τιμωρίας και υπάρχει μεγάλη περιφρούρηση από την ΠΑΕ, έτσι ώστε να μην περάσει κανείς σε αυτό το σημείο καθώς αν συμβεί κάτι τέτοιο η UEFA θα επιβάλει ποινή κλεισίματος όλων των θυρών στον επόμενο ευρωπαϊκό εντός έδρας αγώνα των Πειραιωτών

– Στα άδεια καθίσματα έχει τοποθετηθεί ένα μεγάλο σήμα του Ολυμπιακού αλλά και ένα τεράστιο πανό που γράφει “GATE 7 – Olympiacos”