Τσέλσι – Λίβερπουλ 2-2: Μπήκαν γκολάρες στο ντέρμπι, η Μάντσεστερ Σίτι «τρίβει» τα χέρια της

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στην έδρα της από την Λίβερπουλ, η Τσέλσι αρνήθηκε να… πεθάνει και έφερε 2-2, αποτέλεσμα που βόλεψε την πρωτοπόρο της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι. Υπέροχο γκολ ο Σαλάχ – Τρομερά τέρματα οι “μπλε”.

Τσέλσι και Λίβερπουλ μας έδωσαν ένα… χορταστικό και εντυπωσιακό 2-2 στο “Στάμφορντ Μπριτζ” για την 21η αγωνιστική της Premier League, αποτέλεσμα που άνοιξε τη βαθμολογική διαφορά της πρωτοπόρου, Μάντσεστερ Σίτι, με τους διώκτες της.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε βασικός και παρά τις απουσίες που είχε η ομάδα του, την είδε να πετυχαίνει δυο γκολ με τους Μανέ (9′) και Σαλάχ (πανέξυπνο πλασέ στο 26′). Το πρώτο ημίχρονο όμως έκρυβε κι άλλα γκολ, με την Τσέλσι να φτάνει στην ισοφάριση με τα υπέροχα τέρματα των Κόβασιτς (42′) και Πούλισιτς (45+2′).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, με τους δυο τερματοφύλακες να έχουν σημαντικές επεμβάσεις και να κρατάνε αναλλοίωτο το σκορ.