Σάββατο, 27 Απρ.

Τσέλσι – Νιούκαστλ 3-2: Επιστροφή στις νίκες για τους Λονδρέζους στην Premier League

Η Τσέλσι κέρδισε 3-2 την Νιούκαστλ εντός έδρας, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής για την Premier League, με τους Λονδρέζους να επιστρέφουν στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Η Τσέλσι προηγήθηκε μόλις στο 6΄με τον Νίκολας Τζάκσον, ωστόσο η Νιούκαστλ στο 42΄ισοφάρισε σε 1-1 χάρη στο γκολ του Ισάκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο μπήκε αρκετά φουριόζα και κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων, πρώτα με το γκολ του Πάλμερ στο 57΄και στην συνέχεια με εκείνο του Μούντικ στο 76΄.

Πάνω μάλιστα που η Τσέλσι έδειχνε πως είχε κλειδώσει τη νίκη, ένα γκολ του Μέρφι στο 90΄ ήρθε για να κάνει το παιχνίδι θρίλερ στα τελευταία λεπτά, ωστόσο το τελικό 3-2 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα με τους Λονδρέζους να παίρνουν τη νίκη.